Google Pay: jak zablokować płatności na ekranie blokady [PORADNIK]

PKO BP Google Pay
(fot. PKO BP)

Google Pay to niezwykle przyjemna metoda płacenia smartfonem, tabletem lub zegarkiem. Niestety, ma ona pewną wadę, a mianowicie pozwala zapłacić zbliżeniowo na zablokowanym ekranie. Da się to jednak wyłączyć.

Google Pay – jaki ma problem?

Google Pay to portfel cyfrowy dostępny w Polsce od wielu lat i sam długo z niego korzystałem. Jednak jak został wprowadzony BLIK C, to postanowiłem się przesiąść. Czemu? Ponieważ BLIK C do zapłacenia wymaga odblokowania telefonu, natomiast Google Pay wymaga jedynie wybudzenia. Łatwo dostrzec, że w razie zgubienia lub kradzieży telefonu, złodziej mógłby łatwo płacić zbliżeniowo bez nawet odblokowania telefonu. To spora wada sprawiająca, że bezpieczeństwo tego rozwiązania nie jest większe niż w przypadku fizycznej karty.

Jednak nie tak dawno temu otworzyłem konto w fintechu (po kilkuletniej rozłące z Revolutem) i, podobnie jak w innych tego typu usługach, udostępnione są płatności zbliżeniowe kartami wirtualnymi za pośrednictwem Google Pay. BLIK C nie oferuje płacenia wieloma kartami/portfelami z prostym przełączaniem się. Do Google Pay możemy dodać wiele kart i bardzo łatwo ustawić tę, którą chcemy w danym momencie zapłacić.

Niestety, to też oznaczało powrót do problemu, który opisywałem wyżej. Jak się jednak okazuje, Android wprowadził swoje własne zabezpieczenie.

Google Pay – jak zablokować płacenie na ekranie blokady?

Jak się okazuje, do Androida została dodana funkcja, która sprawia, że NFC włącza się dopiero jak odblokujemy telefon. Wystarczy wejść do ustawień systemu, i w wyszukiwarce wpisać NFC. Od razu pojawi się opcja NFC wymaga odblokowania urządzenia. Ewentualnie możemy ręcznie przejść do tego przełącznika wchodząc kolejno w Połączone urządzenia > Ustawienia połączeń > Komunikacja NFC.

Wyszukiwanie
Wyszukiwanie

Jaki jest minus tego rozwiązania? Blokowanie NFC na ekranie blokady sprawia, że wyłączają się nie tylko płatności zbliżeniowe, ale też cała komunikacja NFC. Więc jeśli ktoś aktywnie korzysta z tagów NFC, na przykład w systemie Smart Home, to każdy jeden skan będzie wymagał odblokowania telefonu. Podobnie jak będzie od teraz w przypadku płatności.

Przełącznik
Przełącznik

Przetestowane na Nothing Phone 1 z Androidem 13.

UWAGA: Funkcja może nie być dostępna na każdej wersji Androida – przykładem mogą być telefony Samsung z interfejsem OneUI.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!