Koniec z głośnikami Google w Niemczech? Taki scenariusz jest możliwy!

google nest audio
Nest Audio

Google to firma, która znana jest nie tylko z wyszukiwarki internetowej i systemu Android. Producent w swojej ofercie (choć nie w Polsce) ma także inteligentne głośniki z wbudowanym Asystentem Google, a także urządzenia do przesyłania obrazu Chromecast. Teraz wygląda na to, że ta część biznesu na rynku niemieckim nie będzie miała prawa bytu!

Google kopiuje urządzenia Sonos?

W zeszłym roku firma Sonos pozwała Google za naruszanie ich własności intelektualnej. I to od roku 2013, kiedy amerykańscy giganci mieli współpracować ze sobą, by Google Play Music było kompatybilne z głośnikami Sonos. Okazuje się, że do wprowadzenia tego w życie Gigant z Mountain View potrzebował schematów urządzeń audio, na których usługa muzyczna miała być dostępna.

Sonos Roam
Sonos Roam

Sonos mocno żałuje tej decyzji, gdyż jak podają przedstawiciele firmy, Google w żaden sposób nie chciało ustosunkować się do oskarżeń drugiej firmy. Co więcej, gigant miał nawet działać w złej wierze i nie wykazywał żadnych chęci do tego, by sytuacja stała się korzystna dla obu stron. Nie pozostało więc nic innego jak pozew. Co ciekawe, podobne oskarżenia padają pod adresem firmy Amazon, jednak Sonos nie chce sądzić się z dwiema tak dużymi firmami w jednym czasie. Jak się można domyślić, obaj giganci zaprzeczają tym oskarżeniom.

Google będzie miało problemy w Niemczech

Pod koniec ubiegłego miesiąca niemiecki sąd wydał nakaz, który może być bardzo niekorzystny dla Google. Choć orzeczenie jeszcze nie weszło w życie, a Amerykanie mogą się odwołać, wygląda na to, że czarne chmury nadchodzą nad twórców najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki. Serwis Protocol dotarł bowiem do interesujących szczegółów całej sprawy.

Sonos Move
Sonos Move

Orzeczenie na korzyść firmy Sonos może uniemożliwić Amerykańskiemu Gigantowi sprzedaż w Niemczech (a potem prawdopodobnie w kolejnych krajach) urządzeń, które korzystają z technologii Cast. Może być więc mowa o inteligentnych głośnikach, a nawet smartfonach tego producenta lub usługi YouTube Music. Obecnie jednak pełny nakaz nie został wciąż opublikowany, więc nie można mieć całkowitej pewności, co dokładnie zawiera orzeczenie niemieckiego sądu.

Google jeszcze nie wypowiedziało się w tej sprawie, jednak zapewne odpowiedź pojawi się w najbliższych dniach. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w odpowiedzi na ubiegłoroczny proces, Gigant z Mountain View skierował do sądu oskarżenie przeciwko firmie Sonos, które miało dotyczyć współpracy obu firm, a także wykorzystywanie zasobów Google do integracji Muzyki Play (która już nie istnieje) z urządzeniami producenta głośników.

Trzeba przyznać, że sytuacja wygląda niezwykle ciekawie. Bardzo wątpię, by Sonos rzeczywiście zablokował sprzedaż urządzeń Google gdziekolwiek. Raczej skończy się na tym, że obie firmy się dogadają, a w grę wejdą olbrzymie pieniądze. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak czekać na dalszy rozwój wydarzeń!

Źródło: 9to5google

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!