Google usuwa w Gmail wygodny i szybki interfejs

gmail

Zapewne często zaglądacie do Gmaila poprzez przeglądarkę internetową. Nie wiem czy wiecie, ale dostępne są dwa interfejsy webowe – jeden taki typowy, ładny, a drugi surowy i, jak na dzisiejsze standardy, brzydki, ale szybki i wygodny. Jak się okazuje, ten drugi niedługo przestanie istnieć.

Gmail pozbywa się prostego interfejsu HTML

Wchodząc na Gmaila poprzez przeglądarkę mogliście dostrzec, że podczas ładowania aplikacji, w dolnym rogu pojawiał się przycisk. Jest to hiperłącze z tekstem “Ładuj podstawowy widok HTML”. Po jego kliknięciu przed naszymi oczami pojawiała się bardzo prosta wersja Gmaila, oparta o czysty HTML.

Taki interfejs był przejrzysty i bardzo szybki, właśnie dedykowany pod wolniejsze łącza internetowe oraz słabsze komputery. Jednakże dzisiejsze komputery (nawet takie kilkuletnie) spokojnie radzą się z nowoczesnymi stronami internetowymi, również z Gmailem. To sprawia, że Google zamierza pozbyć się prostego interfejsu HTML.

Podstawowy widok HTML w Gmail
Podstawowy widok HTML w Gmail

Prosty interfejs HTML będzie dostępny do stycznia 2024 roku. Po tej dacie nie będzie możliwym z niego korzystać. Google namawia do przesiadki na zwykły, pełny interfejs.

Pomimo, że sam nie korzystałem z tego interfejsu (choć miałem w swoim życiu dwie sytuacje, gdzie był bardzo przydatny), to uważam, że jest on bardzo ważny. Poczta internetowa to pewien standard, do którego dostęp powinien być jak najłatwiejszy. Brak prostego interfejsu HTML nieco utrudnia ten dostęp.

Źródło: Android Police

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!