Harmony OS 2.0 trafi na smartfony i to już w 2021!

Harmony
(fot. Android Central)

Harmony OS to projekt, który obserwuje od niemalże początku. Produkt tworzony przez Huawei ma ogromną szansę na stanie się trzecią siłą na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Do tej pory Harmony OS nie był jednak przedstawiany jako system na telefony komórkowe. Teraz jednak się to zmienia!

Harmony OS w końcu trafi na smartfony!

Właśnie odbyła się konferencja deweloperska przygotowana przez Huawei. Show skradł system Harmony OS 2.0, o którym producent całkiem sporo powiedział. Przede wszystkim Chińczycy właśnie wypuścili SDK (Software Development Kit), które pozwala na tworzenie oprogramowania na smartwatche, telewizory i inne urządzenia działające pod kontrolą systemu Harmony. Co jednak ciekawi nas bardziej – ta paczka deweloperska zostanie rozszerzona o smartfony jeszcze w tym roku. Tak, to właśnie oznacza, że programiści będą mogli już w grudniu 2020 roku tworzyć aplikacje mobilne na Harmony OS.

Warto przeczytać: Komputery Huawei z autorskim procesorem i HarmonyOS 2.0 już niedługo mogą trafić na rynek

Kiedy pojawią się smartfony z Harmony OS? Według zapowiedzi ma to wydarzyć się już w następnym roku. Wartym wspomnienia jest projekt OpenHarmony, czyli otwartoźródłowa wersja Harmony OS (coś jak AOSP – Android Open Source Project). Pozwoli to na tworzenie Custom ROM-ów oraz na portowanie systemu na inne urządzenia niż te z logo Huawei. Póki co OpenHarmony ma wspierać urządzenia oferujące od 128 kilobajtów do 128 megabajtów pamięci RAM. W następnym roku ilość pamięci ma być najpierw rozszerzona do 4, a nieco później do ponad 4 gigabajtów.

harmony
(fot. Android Central)

Harmony OS 2.0 ma oferować adaptacyjny interfejs użytkownika, który będzie dostosowywał się do urządzenia, na którym pracuje. Ważnymi zaletami systemu mają być również dobre zabezpieczenia, możliwości sztucznej inteligencji i obsługa wielu ekranów. Nam natomiast pozostało czekać i liczyć, że Harmony OS 2.0 faktycznie okaże się być dobrym systemem mobilnym. To powinno nieco zaburzyć aktualnie istniejący duopol.

Czekacie na Harmony OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!