Komputery Huawei z autorskim procesorem i HarmonyOS 2.0 już niedługo mogą trafić na rynek

harmonyos

HarmonyOS został zaprezentowany światu już w 2019 roku. Wtedy też zobaczyliśmy mapę rozwoju autorskiego systemu firmy Huawei. Zgodnie z zapowiedziami w 2020 roku mieliśmy otrzymać drugą wersję HarmonyOS, a co więcej system ten miał pojawić się także na komputerach stacjonarnych. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo stanie się to rzeczywistością!

Czy komputery Huawei odmienią rynek?

Według najnowszych informacji komputery stacjonarne Huawei mają zostać wyposażone w autorską płytę główną, której sercem będzie procesor HiSilicon Kunpeng 920. Jednostka ta składa się z czterech rdzeni (osiem wątków) o taktowaniu do 2,6 GHz na rdzeniu. Na płycie znajdziemy także cztery gniazda RAM DDR4, PCIe 3.0 x16, PCIe 3.0 x4 oraz PCIe 3.0 x1. Dyski będziemy w stanie podłączyć przez sześć portów SATA 3.0 lub dwa gniazda M.2. Użytkownicy będą mieć także do dyspozycji gigabitowe porty sieciowe oraz cztery USB 3.0 i cztery USB 2.0.

Komputery Huawei z autorskim procesorem i HarmonyOS 2.0 już niedługo mogą trafić na rynek

Jednak, przynajmniej moim zdaniem, największą ciekawostką nadchodzących nowości Huawei nie będzie wcale autorska płyta główna z nowym procesorem. Komputery te będą działać pod kontrolą HarmonyOS 2.0 i tak naprawdę system ten jest jedną wielką niewiadomą. Nie wiemy czy na komputerach tych uruchomimy aplikację stworzone na Windowsa czy też jedynie te, które zostały zaprojektowane do działania na Androidzie. Premiera pierwszego komputera PC giganta z Państwa Środka powinna odbyć się w drugiej połowie tego roku.

Zobacz także: EMUI 11 nadchodzi wielkimi krokami. Które ze smartfonów otrzymają aktualizację jako pierwsze?

Oczywiście sprzęt ten będzie przede wszystkim przeznaczony na rynek chiński. Nie spodziewałbym się wprowadzenia komputerów tych także do Europy, ponieważ mieszkańcy Starego Kontynentu są najzwyczajniej w świecie przyzwyczajeni do Windowsa i mogą nie chcieć uczyć się czegoś nowego od zera. Niemniej jednak liczę na to, że już niedługo w sieci pojawi się więcej informacji na ten temat. Czy Huawei czymś nas zaskoczy? Czas pokaże!

Czekacie na premierę komputerów PC firmy Huawei? Czego oczekujecie po tych urządzeniach? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!