HedgeDoc 1.9.8 wydany! W końcu jakaś aktualizacja

hedgedoc
Strona główna HedgeDoc

HedgeDoc to niezwykle wygodna i lekka aplikacja do tworzenia notatek, z której to korzystam od nieco ponad roku. Wiernie mi służy, zwłaszcza jak naprawdę mocno polegam na szybkim i intuicyjnym tworzeniu notatek do późniejszej nauki lub pisania sprawozdań. Jak się okazuje, aplikacja doczekała się aktualizacji do wersji 1.9.8.

HedgeDoc – nietypowa, ale przyjemna aplikacja do notatek

Aplikacji do notatek jest wiele i ciężko znaleźć tę jedyną. Ja na HedgeDoc trafiłem przez przypadek, ot dopiero co uczyłem się self-hostingu i szukałem jakiejś aplikacji do pisania tekstów w Markdown w przeglądarce. Po instalacji HedgeDoc byłem wręcz oczarowany (tym bardziej, że tak świetnie działała na już leciwym Raspberry Pi 3B+).

HedgeDoc to aplikacja internetowa umożliwiająca tworzenie zaawansowanych notatek przy użyciu języka znaczników Markdown oraz innych technologii. Użytkownicy mają możliwość łatwego udostępniania przygotowanych notatek poprzez generowanie unikalnych linków. Co więcej, aplikacja umożliwia również współpracę w grupie – można dodać wybranych użytkowników do pracy nad notatką lub zaprosić ich do udziału poprzez udostępnienie linku. Przyjemność korzystania z HedgeDoc polega na tym, że działa bez konieczności instalowania specjalistycznego oprogramowania, wystarczy jedynie przeglądarka internetowa.

HedgeDoc
HedgeDoc – edytor w trybie ciemnym

HedgeDoc nie jest zwykłą aplikacją, którą można zainstalować na urządzeniu mobilnym lub komputerze. Jest to platforma, która wymaga postawienia na serwerze, na przykład na maszynie wirtualnej (VPS) lub nawet na urządzeniu takim jak Raspberry Pi. Ewentualnie można poprosić o dostęp kogoś, kto ma własny serwer. Co istotne, HedgeDoc jest oprogramowaniem Open Source.

HedgeDoc 1.9.8 wydany!

Ostatnio właśnie myślałem nad tym, jak dawno HedgeDoc nie dostał żadnej aktualizacji. A tu, ku mojemu zaskoczeniu, pojawiło się wydanie 1.9.8. Co wprowadzono?

  • Rozszerzenie analizy zmiennych środowiskowych typu boolean.
  • Umożliwienie ustawienia documentMaxLength za pomocą zmiennej środowiskowej CMD_DOCUMENT_MAX_LENGTH.
  • Dodanie dedykowanego punktu końcowego healthcheck /_health, który jest mniej intensywny pod względem zużycia zasobów niż /status.
  • Kompatybilność z Node.js 18 i nowszymi.
  • Wsparcie dla architektury arm64 w obrazie Docker.
  • Opcja konfiguracyjna do wyłączania punktów końcowych /status i /metrics.
  • Poprawiono problem, który powodował, że błędy uprawnień mogły prowadzić do utraty istniejących połączeń z notatką, powodując niejednolitą zawartość notatki oraz brak zapisu wprowadzonych zmian.
  • Naprawiono wyświetlanie notatek prelegenta w widoku prezentacji.
  • Naprawiono problemy z aktualizacją niektórych zależności poprzez przejście na Yarn 3.
  • Poprawiono kompatybilność z systemem macOS skryptu bin/setup.
HedgeDoc - glowna
HedgeDoc – widok w dwukolorze

Warto również dodać, że najnowsze wydanie HedgeDoc wycofuje wsparcie dla Node 14, które ogólnie traci wsparcie w maju 2023 roku. Należy więc podnieść wersję do Node 16. Ponadto HedgeDoc 1.9.8 przechodzi na Yarn 3, ponieważ menedżer Yarn 1 był powodem wielu problemów. Sam się z tym spotkałem przy którejś z poprzednich aktualizacji.

Z tego co widzę, to aktualizacja HedgeDoc 1.9.8 w Yunohost jest już w trakcie testów, więc zapewne ta pojawi się “na dniach”. Obraz Docker już został zaktualizowany.

Źródło: HedgeDoc

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!