Yunohost Admin w pełni po polsku! Core już niebawem

yunohost glowne

Instalując Yunohost pierwszy raz nie miałem wielkich oczekiwań, ot chciałem sprawdzić co to takiego jest. Chwilę później stałem się fanem tego rozwiązania i od tamtej pory używam Yunohost cały czas. Przeglądając repozytoria zauważyłem smutny widok – język polski nie cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników. Coś trzeba było z tym zrobić.

Panel admina w Yunohost po polsku. Core już niebawem

Yunohost to gotowe oprogramowanie bazujące na Debianie, które to instalujemy na wybranym komputerze mającym działać jako serwer z usługami – może to być stary laptop, pecet, Raspberry Pi lub nawet VPS. System ten znacznie upraszcza nam proces instalacji, pozyskania domeny i certyfikatu SSL, a następnie pozwala na wystawienie wielu ciekawych usług do internetu. W taki sposób możemy sobie serwować chmurę Nextcloud, notatnik Hedgedoc czy oprogramowanie do obsługi inteligentnego domu Home Assistant.

Język polski nie cieszył się sporą popularnością wśród użytkowników Yunohost. Co prawda, oprogramowanie ma sporo fanów i zdążyli oni przetłumaczyć wiele wyrażeń, to jednak nadal trzeba było tłumaczyć nie tylko zaległe stringi, ale również kolejne, dodawane z każdą aktualizacją. Okazało się, że tłumaczyć może każdy chętny, a to wszystko dzięki przyjemnej platformie Weblate.

Ekran SSO w Yunohost
Ekran SSO w Yunohost

Szybko zabrałem się do pracy i po kilku “sesjach” w ciągu paru miesięcy panel administratora był już przetłumaczony. Zmiany trafiły do systemu wraz z którąś aktualizacją Yunohost 11, a następnie z pewną odsłoną 11.1. Czekałem jednak aż ktoś sprawdzi moją pracę – wszak łatwo popełnić błędy, zwłaszcza jak jest taki natłok tekstu. Finalnie jednak kilka dni temu znalazł się inny fan Yunohosta, który poprawił moje tłumaczenie. Dlatego teraz mogę już oficjalnie powiedzieć (choć dawałem pewne przecieki na Mastodonie), że panel admina jest przetłumaczony na język polski w 100%.

Co ważne, ten użytkownik dodał też całkiem sporo wyrażeń w Core. Sam jeszcze jakiś czas temu zdążyłem do Core dodać parę stringów oraz sprawdziłem tłumaczenie panelu SSO. Jego praca zainspirowała mnie do dalszego tłumaczenia tego modułu i dodałem kolejne wyrażenia. Finalnie, z połączenia mojej pracy, a także pracy wspomnianego fana i innych użytkowników, mamy 23% tłumaczenia. Zainspirowany do dalszej pracy pewnie będę dalej tłumaczył – liczę, że pojawią się też inni chętni. Może nawet ktoś z Was? :-).

Tłumaczenia w Weblate
Tłumaczenia w Weblate

A co to Core? Jak nazwa wskazuje, jest to główny, najważniejszy moduł Yunohosta. Jest to w zasadzie system, z którym komunikuje się panel admina. To API wykorzystuje także aplikacja ServerCommander.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!