HedgeDoc 1.9.9 już jest i naprawia lukę w zabezpieczeniach

hedgedoc
Strona główna HedgeDoc

HedgeDoc to lekka i wygodna platforma do tworzenia i dzielenia się notatkami. Jak się okazuje, najnowsza aktualizacja łata lukę w zabezpieczeniach.

HedgeDoc 1.9.9 wydany! Warto zainstalować

Jak się okazuje, najnowsza aktualizacja HedgeDoc do wersji 1.9.9 jest naprawdę ważna. Otóż naprawia ona lukę w zabezpieczeniach oznaczoną jako CVE-2023-38487, która wskazuje na niebezpieczeństwo w postaci opcji tworzenia notatek z aliasem pasującym do identyfikatora istniejących notatek. Istniejąca notatka, której może to dotyczyć, może stać się niedostępna i zostać skutecznie ukryta przez nową.

Dodano też inne nowości.

  • Sekrety Docker mogą być teraz używane do dostarczania sekretów klienta OAuth2
  • Dodanie dokumentacji sposobu konfigurowania uwierzytelniania Azure Active Directory
  • Dodanie metadanych YAML do strony dokumentacji
  • Naprawiono tworzenie nieistniejących notatek w niektórych przypadkach, zamiast zwracania błędu 404.

Nowa wersja jest już dostępna jako obraz Docker, a także jest w przygotowaniach do wydania na system Yunohost.

HedgeDoc - glowna
HedgeDoc – widok w dwukolorze

A co to jest HedgeDoc?

HedgeDoc to aplikacja internetowa, która umożliwia tworzenie zaawansowanych notatek za pomocą języka znaczników Markdown oraz innych technologii. Dzięki niej użytkownicy mogą łatwo udostępniać swoje notatk, generując unikalne linki. Co więcej, aplikacja umożliwia współpracę w grupie, pozwalając na dodawanie wybranych użytkowników do wspólnego tworzenia notatki lub zapraszanie ich do udziału przez udostępnienie linku. Największym plusem korzystania z HedgeDoc jest fakt, że nie wymaga instalowania specjalistycznego oprogramowania, wystarczy jedynie przeglądarka internetowa.

Więcej o HedgeDoc dowiecie się >>stąd<<

Aplikację pierwszy raz przetestowałem na mocno leciwym Raspberry Pi 3B+ gdzie działała… świetnie. I tak właśnie HedgeDoc stał się moją podstawową aplikacją do tworzenia większych i ładniejszych notatek, które mogę później komuś łatwo udostępnić. HedgeDoc chętnie też wykorzystuję do wspólnej pracy z innymi, gdzie liczy się wygoda i opcja kooperacji.

Źródło: HedgeDoc

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!