YunoHost 11.2 wydany! Dodano ważną rzecz

Logo Yunohost
Logo Yunohost

YunoHost to pełny system pozwalający na wygodne i łatwe hostowanie własnych usług chmurowych w internecie. Właśnie została wydana aktualizacja do YunoHost 11.2. Co dodano?

Co to jest YunoHost?

Yunohost to darmowe i otwarte oprogramowanie do hostowania, które umożliwia łatwe utrzymywanie własnego serwera internetowego. Daje pełną kontrolę nad aplikacjami i danymi. Jest zaprojektowany tak, aby był łatwy w użyciu, a jednocześnie zapewnia pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo. Instalacja i konfiguracja to całkiem proste czynności, a system także umożliwia łatwe zarządzanie wieloma aplikacjami i użytkownikami. Ponadto, wbudowane narzędzia do aktualizacji i kopii zapasowej znacznie uproszczają utrzymanie i modernizację serwera. Z wykorzystaniem YunoHost zainstalujemy popularne rozwiązania takie jak Nextcloud, Home Assistant czy WordPress.

yunohost glowne

YunoHost 11.2 już jest!

W przeciwieństwie do wersji 11.1, YunoHost 11.2 nie wnosi pokaźnej liczby nowości i zmian. Warto jednak sobie je odnotować.

  • Dodanie obsługi haseł odzyskiwania dla domen DynDNS (czyli dla nohost.me, noho.st oraz ynh.fr)
  • Dodanie pozwolenia, aby aplikacje wysyłały maile podpisane z użyciem DKIM
  • Naprawa błędów zszywania OCSP w konfiguracji nginx
  • Domyślne wyłączenie banera SSH
  • Pakowanie aplikacji: uproszczenie korzystania z ynh_add_fpm_config
  • Kolejna częściowa refaktoryzacja paneli konfiguracyjnych / pytań, torująca drogę dla Pydantic
  • Narzędzie yunohostpaste zostało przepisane
  • Ulepszenia dla tłumaczeń na języki obce (również na język polski)
Ekran SSO w Yunohost
Ekran SSO w Yunohost

Ważną zmianą jest ta pierwsza. Do tej pory jak ktoś zmieniał hardware lub musiał ponownie zainstalować system Yunohost, to miał utrudnioną drogę odzyskania swojej domeny nohost.me, noho.st lub ynh.fr. Było to możliwe tylko za pomocą specjalnego wątku na forum. Był to jednak proces czasochłonny i manualny, zabierający sporo czasu twórcom. Teraz zostało to znacznie ułatwione. Uzyskanie hasła odzyskiwania jest możliwe za pomocą komendy yunohost domain dyndns set-recovery-password yourdomain.tld

Deweloperzy dodają, że już 40% całego katalogu aplikacji wykorzystuje nowy format pakowania oznaczony jako V2. Jak zaznaczają, rozwój znacznie przyspieszył od momentu wyjścia YunoHost 11.1. Twórcy pracują także nad aktualizacją do Debiana 12, ale ten proces jeszcze długo potrwa. Deweloperzy planowali kilka dużych wydań jeszcze w cyklu życia YunoHost 11, a ja sam czekam na obiecane wsparcie dla 2FA.

Źródło: Forum YunoHost

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!