Honor Band 5 – czy to opaska lepsza od Xiaomi Mi Band 4?

Honor Band 5 - czy to opaska lepsza od Xiaomi Mi Band 4?

Na rynku znajdziemy wiele inteligentnych opasek różnych producentów. Najbardziej znaną jest Xiaomi Mi Band 4, który dzięki zachowaniu fenomenalnego stosunku jakości do ceny cieszy się ogromną popularnością. Czy opaska od Honor może nawiązać walkę z produktem od Xiaomi?

Opakowanie i zestaw. Połączenie Honor Band 5 z telefonem

Opaskę otrzymałem w prostym, kartonowym pudełku, które tak na dobrą sprawę niczym się nie wyróżnia. Na jednej z jego stron wyszczególnione zostały najważniejsze cechy urządzenia. Wewnątrz znajdziemy samą opaskę, ładowarkę oraz instrukcję obsługi, która w moim przypadku była w języku chińskim.

Honor Band 5 - czy to opaska lepsza od Xiaomi Mi Band 4?

Nigdy wcześniej nie używałem opaski od Honor, więc uprzednio musiałem sprawdzić, jaką aplikację muszę pobrać w celu sparowania Honor Banda z telefonem. Okazało się, że jest to dobrze mi znana aplikacja Zdrowie Huawei. Sam proces łączenia przebiegł sprawnie. Opaska początkowo wita nas w języku chińskim, jednak po zainstalowaniu wszystkich aktualizacji otrzymujemy język polski. Urządzenie współpracuje zarówno z Androidem, jak i z iOS.

Design i jakość wykonania

Honor Band 5 jest oferowany w trzech kolorach: czarnym, granatowym oraz różowym. Opaski można wymieniać – odbywa się to jednak w inny sposób niż choćby w Mi Bandzie 4. W razie uszkodzenia paska można go więc wymienić na nowy.

Honor Band 5 - czy to opaska lepsza od Xiaomi Mi Band 4?

Przechodząc do jakości wykonania – jest w porządku. Całość wydaje się być solidna i dobrze spasowana. Pasek jest odpowiednio gruby i przyjemny w dotyku. Dodatkowo jego powierzchnię zdobią żłobienia, które są szeroko stosowane choćby w inteligentnych zegarkach Huawei. Ponadto pasek ma aż 17 szufladek i można go dopasować nawet do najmniejszego nadgarstka.

Moje zastrzeżenie budzi jednak miejsce, gdzie matowy plastik korpusu łączy się z błyszczącym plastikiem pokrywającym wyświetlacz. Pod odpowiednim kątem widać, że krawędź nie są idealnie równa, co u osób dbających o detale może powodować pewne zaburzenia nerwowe. Po wewnętrznej stronie opaski znajdziemy czujniki pomiaru tętna, a także piny do ładowania.

Honor Band 5 - czy to opaska lepsza od Xiaomi Mi Band 4?

Wyświetlacz

Ekran zastosowany w Honorze Band 5 jest dotykowy i ma przekątną 0,95 cala. Legitymuje się przyzwoitą rozdzielczością dającą zagęszczenie 285 ppi, ale nie to jest w tym przypadku najważniejsze. Najbardziej istotna jest bowiem technologia stojąca za wykonaniem wyświetlacza – jest to bowiem panel typu AMOLED. Mamy więc tutaj do czynienia z nasyconymi kolorami, nieskończoną czernią oraz dość wysoką jasnością, która wystarczy by odczytać godzinę w ostrym słońcu – o odczytaniu wiadomości nie ma jednak mowy. W pomieszczeniach z kolei nie ma najmniejszego problemu, by odczytać dowolną znajdującą się na nim treść. Co ciekawe ekran został przykryty szkłem, co oznacza, że nie będzie się rysować tak szybko jak opaski konkurencji z plastikowym wyświetlaczem.

Honor Band 5 - czy to opaska lepsza od Xiaomi Mi Band 4?

W ustawieniach znajdziemy opcję do sterowania jasnością ekranu, mamy również opcję pozostawienia włączonego wyświetlacza przez 5 minut. Do delikatnej wady ekranu zaliczyłbym osobiście jego głębokie umiejscowienie – podczas, gdy treść wyświetlana na Mi Bandzie 4 wydaje się być tuż pod palcem, w przypadku Honor Band 4 jest ona nieco poniżej, co według mnie psuje lekko estetykę całego urządzenia. Pod ekranem znajduje się okrągły, dotykowy panel służący jako przycisk home.

Funkcje opaski sportowej

Opaskę Honor charakteryzuje mnogość zawartych w niej funkcji. Oprócz rzeczy podstawowych, takich jak pokazywanie czasu czy wyświetlanie powiadomień z telefonu, Honor Band 5 potrafi także precyzyjnie śledzić sen (technologia TruSleep), mierzyć tętno (technologia TruSeen) oraz natężenie tlenu we krwi. Co więcej, opaski można użyć także do płatności AliPay w sklepie. Jest to jednak opcja zarezerwowana wyłącznie dla mieszkańców Chin. Wiele dodatkowych informacji znajdziemy w aplikacji Zdrowie. Tam możemy też zmienić styl wyświetlanego zegara – dostępnych motywów jest naprawdę wiele.

Co do powiadomień – niewielki ekran skutecznie ogranicza ilość treści, jaką można na nim wyświetlić. Z tego powodu nie korzystało mi się przyjemnie z tej funkcji, gdyż większość miejsca na ekranie zajmowała nazwa osoby do mnie piszącej. Najczęściej i tak musiałem więc ostatecznie sięgnąć po telefon, gdyż wyświetlana część wiadomości niewiele wyjaśniała. Wiadomość można przewijać, jednak operowanie na małym ekranie – szczególnie w ruchu – wcale nie należy do łatwych czynności. Wibracje są z kolei na tyle wyczuwalne, że nie sposób ich przeoczyć.

Honor Band 5 - czy to opaska lepsza od Xiaomi Mi Band 4?

Mimo tego, iż na pokładzie nie znalazł się moduł GPS, Honor Band 5 jest w stanie dość dokładnie rejestrować aktywność fizyczną – różnica na dystansie 2 km między opaską a uruchomionym GPS na telefonie wyniosła co najwyżej 200 metrów. Możecie więc iść biegać zostawiając smartfon w domu. W aplikacji “Ćwiczenia” znajdziecie takie aktywności jak: bieganie na dworze, bieganie w pomieszczeniu, marsz na dworze, spacer w pomieszczeniu, jazda na rowerze stacjonarnym, orbitrek, ergometr oraz basen. Jak więc widzicie, jest tego całkiem sporo.

Honor Band 5 - czy to opaska lepsza od Xiaomi Mi Band 4?

Dobrą wiadomością dla fanów wszelkiej wodnej aktywności sportowej będzie fakt, iż opaska jest odporna na wodę do 50 metrów. Oznacza to, że bez problemu możecie wziąć ją ze sobą do basenu. Co więcej, Honor uzbroił swojego Banda 5 w 6-osiowy czujnik, który wykrywa wszystkie cztery podstawowe style pływania – żabka, styl grzbietowy, motylkowy oraz kraul.

Bateria w Honor Band 5

Długość czasu pracy na pojedynczym ładowaniu stanowi kluczową przewagę w walce smartwatchy z inteligentnymi opaskami. Podczas gdy zegarki trzymają przeważnie jeden do dwóch dni, opaski potrafią działać nawet 3 tygodnie. Z ekranem ustawionym na najwyższą jasność, uruchomioną funkcją “Podnieś by wybudzić”, stałym monitorowaniem tętna, snu oraz częstą aktywnością ruchową udało mi się osiągnąć około 8 dni pracy.

Honor Band 5 - czy to opaska lepsza od Xiaomi Mi Band 4?

Honor na swojej stronie podkreśla, że deklarowany przez niego 14-dniowy czas pracy jest osiągany wyłącznie przy wyłączonym automatycznym pomiarze tętna, wyłączonym monitorowaniem snu oraz funkcją “Podnieś aby wybudzić”. Ładowarka dołączona do zestawu jest podłączana na tył opaski. Jest ona zasilana przy użyciu złącza microUSB – szkoda, że Honor nie poszedł za ciosem i nie zaimplementował złącza USB-C, które jest wykorzystywane także w tanich smartwatchach Honor.

Zamów opaskę Honor Band 5 z Banggood w świetnej cenie z kodem BGPLH5

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!