Opaski Xiaomi szturmem podbiły cały świat. Teraz na rynek trafia czwarta generacja tego urządzenia, którą używam już od pewnego czasu. Najwyższa więc pora, bym podzielił się z Wami swoją opinią na temat Xiaomi Mi Band 4.

Specyfikacja Xiaomi Mi Band 4

  • Waga: 22,1 g
  • Wyświetlacz: AMOLED 0,95 cala (240 x 120 px), kolorowy
  • Pamięć: wbudowane 16 MB, operacyjna 512 KB
  • Łączność: Bluetooth 5.0 BLE,
  • Bateria: LiPo 135 mAh
  • Czujniki: 3-osiowy akcelerometr, 3-osiowy żyroskop, pusometr, czujnik założenia
  • Dodatkowe: krokomierz, monitorowanie snu, monitorowanie aktywności fizycznej, wodoszczelność 5 ATM
  • Cena: od 149 zł (oficjalna polska cena nie jest jeszcze znana)

Recenzja wideo Xiaomi Mi Band 4

Wygląd i wykonanie

Nowa opaska Xiaomi nie odbiega stylistycznie od poprzednich generacji. Producent pokusił się jednak o kilka zmian wizualnych, jednak nie na tyle dużych, by opaska z Mi Band 3 nie pasowała do nowego urządzenia.

xiaomi mi band 4 ekranNa froncie mamy dotykowy, kolorowy wyświetlacz AMOLED, pod którym znalazł się się także przycisk wstecz. Tutaj mamy pierwszą zmianę względem Mi Band 3 – ekran jest znacznie jaśniejszy i nie ma problemu, by korzystać z opaski także w słoneczne dni. Jednocześnie szkoda, że producent mając do dyspozycji wyświetlacz AMOLED, nie pokusił się o tryb AoD, który wyświetlałby tylko godzinę…

mi band 3 vs mi band 4Sposób montażu pastylki w opasce się nie zmienił – całość wkładamy „na wcisk”. Zmiany są widoczne także w dolnej części opaski. Ładowanie Xiaomi Mi Band 4 odbywa się przez włożenie opaski do ładowarki, a nie wsunięcie jej. Ewidentnie większe są także czujniki odpowiadające za pomiar pulsu i weryfikujące, czy opaska jest założona na rękę.

Opaska natomiast wykonana jest z wysokiej jakości sylikonu, dzięki czemu nie drażni ona skóry i nie powinna przeszkadzać nawet osobom, które cierpią na alergie. Po założeniu nie trzeba obawiać się o zgubienie opaski – zapięcie trzyma naprawdę mocno.

xiaomi mi band 4 opaska

Codzienność z Xiaomi Mi Band 4

Niestety dla mojego zdrowia, nie jestem osobą, która intensywnie uprawia sport. Z tego też powodu w recenzji nie uwzględnię dokładności pomiarów Xiaomi Mi Band 4 podczas biegnia lub innych aktywności fizycznych. Opaska jednak oferuje różne tryby pomiarów, dla różnych dyscyplin sportowych – od biegania na zewnątrz, przez jazdę na rowerze, bieganie na bieżni, podnoszenie ciężarów, a nawet pływanie.

xiaomi mi band 4 front
Testowany egzemplarz pochodzi z globalnej dystrybucji (nie polskiej, gdyż w naszym kraju jeszcze nie ma Mi Band). Niestety w momencie pisania tego tekstu Xiaomi Mi Band 4 wciąż nie wspiera języka polskiego. Ten jednak powinien pojawić się w jednej z nadchodzących aktualizacji, jednak nie wiem, czy dostępny będzie on także na wariancie chińskim (jak w Mi Band 3).

xiaomi mi band 4 ładowanie

W codziennym użytkowani natomiast opaska liczy wykonane kroki oraz może mierzyć aktualny puls. W przypadku tej pierwszej funkcji możemy ustalić sobie dzienny cel, po którego wykonaniu otrzymamy powiadomienie (odpowiednia ilość chodzenia), a także możemy ustawić przypomnienie o ruchu (szczególnie przydatne dla osób, które pracują za biurkiem).

xiaomi mi band 4 opaskaOpaska Xiaomi Mi Band 4 może także monitorować sen i po przebudzeniu pokazać, ile czasu trwała faza głębokiego snu, a ile płytkiego. Niestety nie ma tutaj możliwości budzenia „smart” – w momencie, gdy sen jest najsłabszy, by być mniej zmęczonym po przebudzeniu.xiaomi mi band 4 pogodaDodatkowo na opasce możemy sprawdzić aktualną pogodę (do czego wymagana jest synchronizacja Mi Band 4 z telefonem), podejrzeć powiadomienia (z wybranych aplikacji oraz SMS), a odrzucić przychodzące połączenie lub sterować muzyką. Niestety nie ma możliwości wgrania plików na opaskę Xiaomi, jednak sterować możemy nie tylko domyślną aplikacją do muzyki, ale także w Spotify.

Producent dał nam także sporą bazę „tarcz”, które możemy ustawić na głównym ekranie opaski Xiaomi Mi Band 4. Na urządzeniu zainstalowane są 3 domyślne, jednak w aplikacji mobilnej Mi Fit do wyboru mamy kilkadziesiąt dodatkowych.

xiaomi mi band 4 tarcze mifit

Dużym minusem dla mnie jest brak możliwości ustawienia trybu „Nie przeszkadzać” na konkretne godziny. Producent do dyspozycji daje wyłącznie 3 opcje – włączony, wyłączony lub włączony po naszym zaśnięciu. Wolałbym, żeby wibracje opaski nie pojawiały się także podczas zasypiania…

xiaomi mi band 4 cala

Oczywiście opaska Xiaomi jest wodoszczelna, więc wzięcie prysznica lub kąpieli z Mi Band 4 na ręce nie jest problemem. Nie straszna jej też jest kąpiel w basenie, choć nie polecałbym nurkować – wodoszczelność 5 ATM zapewni bezpieczeństwo wyłącznie podczas pływania, jednak większe ciśnienie może mieć już negatywny wpływ na obudowę.

xiaomi mi band 4 wodaJeśli natomiast chodzi o wersję z NFC, to z moich informacji wynika, że Xiaomi i Google nie doszli do porozumienia i opaska Mi Band 4 nie będzie obsługiwała Google Pay. Na koniec tego roku lub początku przyszłego ma się jednak pojawić międzynarodowa wersja opaski z płatnościami zbliżeniowymi, które w jakiś sposób mają działać w Polsce. Jak? Tego na razie nie wiem…

Bateria

Jeśli chodzi o baterię, to tutaj jest podobnie jak w przypadku Mi Band 3. Nowa opaska Xiaomi podczas „normalnego” użytkowania, czyli ciągłego noszenia z uruchomionym krokomierzem, pomiarem pulsu oraz monitorowaniem snu, wytrzymuje około 2 tygodni. Naładowanie jej do pełna od około 10-15% zajmuje około 1,5 godziny, więc bateria jest zdecydowanie na plus.

xiaomi mi band 4 zestawJak wcześniej wspomniałem, ładowanie Mi Band 4 odbywa się poprzez wciśnięcie pastylki do ładowarki podłączanej na USB. Tę z kolei podłączyć możemy zarówno do komputera, jak i ładowarki od telefonu lub power banka. Nie zauważyłem jednak, by którekolwiek źródło energii przyspieszyło ładowanie opaski.

Xiaomi Mi Band 3 vs Xiaomi Mi Band 4 – krótkie porównanie

Na koniec podsumowanie różnic pomiędzy oboma generacji opaski Xiaomi. Przede wszystkim Xiaomi Mi Band 4 dostała kolorowy i znacznie jaśniejszy wyświetlacz. Dzięki zwiększeniu pojemności baterii, czas pracy obu opasek stoi na tym samym poziomie i wynosi około 14 dni (wiem, że niektórzy mogą wyciągać lepsze czasy – mówię o użytkowaniu przeze mnie). Dokładność pomiarów z obu opasek jest podobna, a ich funkcje nie uległy zmianie. Budowa pastylek jest taka sama, więc gumki lub bransoletki z Xiaomi Mi Band 3 będą bez problemu pasowały do nowej wersji opaski.

xiaomi mi band 4 na ręce

Myślę też, że jeśli ktoś ma Xiaomi Mi Band 3 i chciałby mieć opaskę z lepszym wyświetlaczem, to zdecydowanie warto zdecydować się na zmianę. Jeśli jednak możliwości trójki wystarczają Wam w zupełności, to zakup Mi Band 4 nie będzie w żaden sposób uzasadniony… No i pamiętać należy, że w momencie pisania tego tekstu, Xiaomi Mi Band 4 wciąż nie ma dostępnego języka polskiego, podczas gdy Mi Band 3 takowy obsługuje.

Sprawdź najlepsze ceny na opaskę Xiaomi Mi Band 4 w naszym zestawieniu ofert!

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd i jakość wykonania
8
Funkcjonalność
8
Aplikacja
9
Bateria
8
Stosunek ceny do jakości
10
Poprzedni artykułPopularny emulator – RetroArch – trafi na platformę Steam
Następny artykułQualcomm zaprezentował procesor Snapdragon 855 Plus
Redaktor naczelny interesujący się nowymi technologiami i dbający o to, by strona działała jak najlepiej (w końcu absolwent Informatyki na PWr). Od chwili gdy poznał co to Aliexpress, ciężko odciągnąć go od sprawdzania chińskich (i nie tylko) nowości. Zapalony gadżetomaniak, pełen energii i zapału do pracy i rozwijania wszystkiego, co internetowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here