Strona główna Aktualności Huawei Mate 30 zadebiutuje z Androidem 10, ale bez usług Google. Przynajmniej...

Huawei Mate 30 zadebiutuje z Androidem 10, ale bez usług Google. Przynajmniej na początku

-

Konflikt pomiędzy Huawei a Stanami Zjednoczonymi trwa już od dłuższego czasu. Wstępna panika, która objawiała się między innymi wysypem ogłoszeń sprzedaży telefonów chińskiego giganta na portalach aukcyjnych minęła. Wydawało nam się nawet, że sytuacja została została załagodzona. Wygląda jednak na to, że spór wciąż trwa i wpłynie na wygląd najnowszych telefonów Huawei.

Mate 30 i Mate 30 Pro nie będą miały aplikacji Google

Jak podaje źródło, od pewnego informatora wiadomo, że telefony z serii Mate 30 będą działać pod kontrolą Androida 10 przykrytego nakładką EMUI 10. Oznacza to, że chiński producent zrezygnował z użycia autorskiego systemu, Harmony OS, którym przez jakiś czas „straszył” Stany Zjednoczone.

Dr. Wang Chenglu, prezes Huawei do spraw oprogramowania konsumenckiego potwierdził, że mimo braku usług Google telefony z serii Mate 30 zostaną wyposażone w alternatywy. Da się znaleźć inne usługi, ale myślę, że w Europie ciężko będzie je przyjąć. Myślę, że większość konsumentów jest przyzwyczajona do obecności programów od Google i nawet nie zauważa jak bardzo jest od nich zależna. Wszak korzystanie z Map lub Zdjęć Google jest bardzo wygodne.

Huawei podaje, że jest otwarty na korzystanie z Androida. Niestety teraz ma do wyboru jedynie wersję open source, do której raczej nie może stracić praw.

Zobacz też: Poznaliśmy datę oficjalnej premiery serii Huawei Mate 30!

Huawei Mate 30 Pro render
Huawei Mate 30 Pro

Pozostaje nam spekulować o tym, jak brak dostępu do usług Google wpłynie na sprzedaż telefonów. Myślę, że w Chinach nie zostanie to szczególnie zauważone, ale spadek popularności flagowców Huawei w Europie może być zauważalny.

Mówi się jeszcze o tym, że Huawei może zostawić otwartą tylną furtkę. Wiadomo, że aplikacje Google oraz usługi można instalować mniej oficjalnymi sposobami. Mowa tutaj o flashowaniu pakietu z projektu The Open GApps. Jak wiadomo, teraz instalacja TWRP na telefonach Huawei jest niemożliwa, ponieważ zablokowany jest bootloader. Być może ta sytuacja się zmieni, ale i tak będzie to satysfakcjonujące jedynie dla tych bardziej zaawansowanych użytkowników.

Kupilibyście telefon bez usług Google? A może to dla Was plus, bo i tak korzystacie z alternatyw? Dajcie znać w komentarzach.

Źródłoausdroid.net

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej