Dobry tablet na wakacyjne podróże i szkolne wyzwania – recenzja Huawei MatePad

Dobry tablet na wakacyjne podróże i szkolne wyzwania - recenzja Huawei MatePad

Wiele osób twierdzi, że era tabletów zmierza ku końcowi. Z jeden strony jestem w stanie zgodzić się z tym stwierdzeniem, ponieważ smartfony ciągle rosną, a co za tym idzie zastępują duże urządzenia mobilne. Z drugiej strony jednak te są ciągle niezastąpione podczas podróży, czy dla uczniowskich potrzeb. Można go potrzebować, lub nie. Oto recenzja nowego MatePada. Zapraszam do lektury!

SPECYFIKACJA TECHNICZNA HUAWEI MATEPAD

Wyświetlacz: IPS, 10.4 cala, 2K, o rozdzielczości 2000 x 1200 px;
Procesor: i Grafika: Kirin 810, Mali-G52;
RAM: 4 GB;
Pamięć wewnętrzna: 64 GB;
Aparat główny: 8 Mpix;
Aparat przedni: 8 Mpx szerokokątny;
Akumulator: 7250 mAh;
Oprogramowanie: Android 10 z autorską nakładką EMUI 10.1 oraz usługami HMS ;
Łączność: Wi‑Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 & 5 GHz), Bluetooth 5.1, USB typu C;
Wymiary i waga: 245,2 × 154,96 x 7,35 mm, 450 g;
Cena: od 1399 zł;

OPAKOWANIE I ZESTAW

Nowy tablet Huawei’a dotarł do mnie w klasycznym dla producenta, eleganckim białym opakowaniu. W środku znalazłem zawinięty w folię tablet, kabel ze złączem USB-C, oraz szybką ładowarkę. Do tego dochodzi “papierologia” i pin na tackę SIM/SD. Miłym dodatkiem ze strony producenta jest przejściówka na jack 3.5 mm za pośrednictwem, której podłączymy nasz ulubiony sprzęt grający bezpośrednio do urządzenia.

Dobry tablet na wakacyjne podróże i szkolne wyzwania - recenzja Huawei MatePad

WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA

Biorąc to urządzenie po raz pierwszy do ręki, miałem wrażenie, że mam styczność z produktem klasy premium. Idealnie spasowane ramki, brak chybotających się przycisków tylko potwierdza wcześniejsze założenie. Cała konstrukcja została wykonana z tworzywa w kolorze ciemno granatowym. Sam dizajn jest spójny z mocniejszą wersją urządzenia z linii MatePad, dzięki czemu charakteryzuje je konsekwentny język stylistyczny. Na górnej krawędzi osadzone są przyciski regulacji głośności, na lewej ramce znajduje się przełącznik zasilania. Po bokach znajdują się również cztery głośniki, oraz port ładowania USB-C.

WYŚWIETLACZ

Nowy tablet Huawei’a został wyposażony w ekran IPS o rozmiarze 10.4 cala i rozdzielczości 2000 x 1200 pikseli. Zaimplementowana matryca posiada klasyczne odświeżanie o wartości 60 Hz. Nie stanowi to jednak żadnego problemu, ponieważ wszelkie interakcje z ekranem są płynne, a wrażenia z użytkowania bardzo dobre.

Dobry tablet na wakacyjne podróże i szkolne wyzwania - recenzja Huawei MatePad

Tak jak wcześniej wspominałem, ekran który znalazł się w tym urządzeniu to matryca IPS. Niestety nie zapewnia ona najlepszych kątów widzenia, a widoczność treści pod słońce jest wręcz zerowa. Ramki wokół wyświetlacza są dość wąskie i przyjemnie zaokrąglone. Pochłanianie treści jest wygodne, a dzięki filtrowaniu niebieskiego światła nasz wzrok się nie męczy.

OPROGRAMOWANIE

System, który znalazł się na urządzeniu to nakładka stworzona przez producenta smartfona o nazwie EMUI.  Ze strony graficznej wszystko stoi na wysokim poziomie. Sam launhcer wygada schludnie, a podczas testów nie łapał ścięć ani bugów. Kolejną świetną cechą jest szeroka możliwość personalizacji tej nakładki pod własne preferencje. Dodatkowo wyposażono ją w wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają oraz upraszczają korzystanie z niej na co dzień.

Funkcją, która najbardziej zwróciła moją uwagę to “multi screen collaboration”. Pozwala ona na przeniesienie ekranu naszego telefonu na nasz tablet. Dzięki temu jesteśmy w stanie jednocześnie pracować na tablecie, jak i odpisywać na wiadomości tekstowe, które otrzymaliśmy na nasz smartfon.

AKUMULATOR

Bateria zaimplementowana w tym urządzeniu to litowo jonowe ogniwo o pojemności 7250 mAh. Ta kategoria jest jedną z mocniejszych stron urządzenia. Bezproblemowo udawało mi się wyciągać nawet osiem i pół godziny czasu spędzonego na ekranie, co świadczy o dobrej optymalizacji systemu, jak i odpowiedniemu rozmiarze baterii, która znalazła się w tym urządzeniu. Ogniwo uzupełnimy do pełna w ponad 3 godziny.

WYDAJNOŚĆ I TESTY SYNTETYCZNE

Procesor, który napędza ten tablet to średniopółkowy Kirin 810, zapewniający wydajność na bardzo poprawnym poziomie. Do tego dochodzi grafika Mali-G52, 4GB pamięci operacyjnej oraz 64GB pamięci podręcznej. Podczas grania, czy multitaskingu nie miałem problemów ze spadkami wydajności, czy ścięciami.

PODSUMOWANIE

Huawei MatePad to tablet, który świetnie się sprawdzi się jako tablet multimedialny, jak i urządzenie dla studenta, czy ucznia. Cechują go wysokiej jakości głośniki Harman/Kardon, wydajność na dobrym poziomie oraz wiele funkcji zapewnionych przez sprawnie działającą nakładkę EMUI.

Po spędzonym wyjeździe z tym urządzeniem, dostrzegłem jego najważniejsze zalety. Współpraca między urządzeniami tej marki, długi czas pracy na baterii, głośniki wysokiej jakości, czy dobrze skonfigurowana nakładka to jedne z cech, dzięki którym to urządzenie zyskało w moich oczach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!