Wow! Huawei wydał własnego Linuxa! Poznajcie OpenEuler

Huawei logo

Jak wiemy, Huawei ostatnio ma nie po drodze z amerykańskimi firmami, (choć z Microsoftem udało się im odnowić współpracę, o czym więcej dowiecie się >stąd<), czego efektem było wypuszczenie laptopów Huawei Matebook z preinstalowanych systemem Deepin OS. Warto jednak zaznaczyć, że chiński gigant pracuje nad własnymi dystrybucjami Linuxa, czego owocem jest OpenEuler.

Huawei już od jakiegoś czasu w swojej ofercie ma specjalistyczny system skierowany dla firm, który to nazywa się EulerOS. Chiński gigant postanowił jednak wydać jego darmową i otwartą wersję, która nazywa się OpenEuler.

OpenEuler to nowy Linux od Huawei, ale nie zainstalujesz go na swoim PC

OpenEuler to dystrybucja Linuxa przygotowana przez Huawei. Bazuje ona na innej dystrybucji, a dokładnie na CentOS. Jak nazwa wskazuje, OpenEuler to projekt typu Open Source, a kod źródłowy systemu jest dostępny do naszego wglądu na Gitee, czyli chińskiej alternatywie dla Githuba. OpenEuler jest dostępny tylko na komputery z architekturą ARM64 (aarch64) i dystrybuowany jest w formie obrazu ISO o wadze około 3,3 gigabajta. Przeznaczenie tego systemu to serwery.

To więc oznacza, że ten system nie jest przeznaczony na komputery osobiste, zwłaszcza te wykorzystujące architekturę x86 (laptopy z procesorami ARM dopiero co zyskują na popularności).

Wow! Huawei wydał własnego Linuxa! Poznajcie OpenEuler

Choć oficjalna strona projektu jest dostępna po angielsku, tak dokumentacja systemu w tym języku jeszcze nie jest dostępna. To spory minus, bowiem nie możemy o wiele lepiej zapoznać się z tym produktem.

Warto przeczytać: Huawei zaczął sprzedawać laptopy MateBook z Linuxem. Póki co tylko w Chinach

Zapewne w ciągu kilku najbliższych miesięcy o systemie OpenEuler będzie coraz głośniej. Ciekawy jestem czy powstanie jego wersja przeznaczona do użytku domowego na komputery z architekturą x86. Jeśli tak, to Huawei może nieźle zawojować na rynku Linuxa i wyprzedzić wiele popularnych dystrybucji.

Co myślicie o OpenEuler? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!