Huawei zaczął sprzedawać laptopy MateBook z Linuxem. Póki co tylko w Chinach

Huawei zaczął sprzedawać laptopy MateBook z Linuxem. Póki co tylko w Chinach

Choć Huawei jest młodym graczem na rynku laptopów, to szybko zyskał on popularność oraz uznanie. Nie ma co się dziwić, chiński gigant produkuje świetne laptopy premium w bardzo dobrych cenach. Póki co, Huawei sprzedawał komputery z preinstalowanym Windowsem, jednak teraz zaszła jakaś zmiana, bowiem do oferty wprowadził laptopy z Linuxem i to nie byle jakim, bo z Deepin Linux!

Huawei jest chiński. Deepin Linux również

Nie powiem niczego odkrywczego twierdząc, że ostatnie miesiące nie były dla Huawei dosyć przyjemne. Gigant boryka się z wieloma problemami związanymi ze światem zachodnim. Firma jednak nie poddaje się i próbuje swoich sił wykorzystując różne chwyty. Tym razem Huawei wypuścił swoje laptopy z preinstalowanym systemem Deepin Linux. Dokładnie chodzi tutaj o modele MateBook X Pro, MateBook 13 oraz MateBook 14. Niestety, póki co sprzedaż prowadzona jest tylko w Chinach.

Warto przeczytać: Huawei Mate 30 zadebiutuje z Androidem 10, ale bez usług Google. Przynajmniej na początku

Niestety? A no tak! Jak się okazuje, linuxowe wersje laptopów kosztują o 42 USD (około 142 złote) mniej niż ich odpowiedniki z preinstalowanym Windowsem. Jest to oczywiście kwota zakupu licencji na system od Microsoftu, której w przypadku Linuxa nie ponosimy – Linux jest darmowy. Co ciekawe, przycisk Windows został zastąpiony przez klawisz Start (co dziwne, bowiem na Linuxie klawisz ten nazywamy Super).

Huawei zaczął sprzedawać laptopy MateBook z Linuxem. Póki co tylko w Chinach

Warto powiedzieć sobie kilka słów na temat samego Deepin Linux. Deepin OS to jeden z najbardziej unikatowych systemów operacyjnych – głównie ze względu na wykorzystanie autorskiego środowiska graficznego Deepin DE. Korzystając z tego systemu można odnieść wrażenie, że każdy jego element został zaprojektowany tak, aby umilić życie użytkownikowi. Wprawione oko dosyć szybko odnajdzie tutaj nawiązania do Windowsa 10, MacOS, jak i również do niektórych środowisk linuksowych. Twórcy zaimplementowali tutaj wiele motywów, trybów, a także kilka ważnych aplikacji na start, na przykład Spotify. Warto również wspomnieć o pochodzeniu tego systemu – Deepin Linux został stworzony i rozwijany jest przez Chińczyków.

Warto sprawdzić: Deepin Linux w wersji 15.11 wydany. Oto najciekawsze nowości

Ciekawi mnie to, czy Huawei zamierza sprzedawać swoje laptopy z Linuxem w innych częściach świata, między innymi w Polsce. Kupowanie notebooków z preinstalowanym Linuxem ma wiele plusów, między innymi mniejszy koszt zakupu oraz pewność bardzo dobrej współpracy systemu z każdym komponentem komputera.

Chcielibyście zobaczyć laptopy od Huawei z Linuxem? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!