Powstanie konkurent dla iOS i Androida. Rękawice rzucają Indie

indie
fot. Studio Art Smile z Pexels)

Nie muszę chyba tłumaczyć, że aktualnie na rynku systemów mobilnych mamy jasną sytuację, gdzie dominuje iOS oraz Android. Żaden trzeci system nie może się przebić – nawet z budżetem Microsoftu. Indie jednak spróbują przełamać ten stan rzeczy.

Indie chcą mieć własny system operacyjny – konkurenta dla iOS oraz Androida

The Economic Times informuje, że rząd Indii zamierza zlecić stworzenie krajowego systemu mobilnego, czyli konkurenta dla iOS i Androida. Z propozycją wyszedł minister ds. elektroniki i IT i chce on zachęcić do stworzenia właśnie takiego OS-a będącego swoistą alternatywą dla aktualnych graczy rynkowych.

Rząd Indii ma poszukać odpowiednich start-upów i instytucji akademickich, które mogłyby taki system operacyjny stworzyć. Przy czym nadal nie są jasno nakreślone cele i elementy, które ten system miałby spełnić. Bez tego z pewnością jest naprawdę ciężko zacząć, jednak Indie mają środki do tego, aby taki system promować wśród swoich obywateli.

pinephone
PinePhone z systemem PostmarketOS

Obstawiam, że taki system operacyjny będzie albo bazować na Androidzie AOSP (Android Open Source Project), co będzie bardzo prostym procesem tworzenia i już da dostęp do ogromnej biblioteki gier i aplikacji. Albo ewentualnie będzie to coś pokroju mobilnego Linuxa (np. Ubuntu Touch lub Manjaro z Plasma Mobile albo PostmarketOS). Jeśli ma to być faktyczna konkurencja dla Androida, to opcja forka systemu GNU/Linux wygląda na naprawdę dobrą. Czas jednak pokaże jaką drogą pójdą Indie.

Źródło: The Economic Times przez Apple World

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!