Jest decyzja! PinePhone domyślnie zaoferuje Manjaro Linux z Plasma Mobile

pinephone

Pamiętacie PinePhone? Jest to smartfon z „prawdziwym Linuxem”, który kosztuje naprawdę niewiele i do tej pory został wydany już w kilku odsłonach Community Edition. Firma zakończyła proces wydawania edycji Community i zdecydowała się na domyślny system, z którym będzie sprzedawany smartfon. Jest to Manjaro Linux, ale ze środowiskiem Plasma Mobile.

PINE64 PinePhone

PinePhone to budżetowy smartfon, który ma pracować w oparciu o alternatywne systemy operacyjne. Jakie? Oczywiście chodzi o normalne dystrybucje Linuxa! Dzięki swojej niskiej cenie pozwolić sobie może na niego niemalże każdy entuzjasta tego typu urządzeń. Co prawda, specyfikacja tego smartfona nie jest najważniejsza, jednak warto się z nią zapoznać.

  • Czterordzeniowy procesor Allwinner A64 Cortex-A53 taktowany zegarem 1,2 GHz i współpracujący z układem graficznym Mali 400 MP2;
  • Wyświetlacz IPS LCD o przekątnej 5,9 cala i rozdzielczości 1440 x 720 pikseli;
  • 2 gigabajty pamięci RAM i 16 gigabajtów pamięci wbudowanej;
  • Główny aparat 5 megapikseli, kamerka do selfie 2 Mpix;
  • Port USB-C z obsługą ładowania, wysyłania danych oraz obrazu;
  • Kill switches z możliwością wyłączenia WiFi, telefonii komórkowej, USB, głośnika i mikrofonu;
  • Wymienna bateria z Samsunga J7 o pojemności 3000 mAh;
  • Dowolny system operacyjny – domyślnie Manjaro Linux z Plasma Mobile

Warto zobaczyć: PinePhone dostanie wysuwaną klawiaturę fizyczną w formie oddzielnego akcesorium

PinePhone domyślnie z Manjaro Linux

Manjaro Linux to niezwykle popularna dystrybucja Linuxa, która jest bogata nie tylko w wielu deweloperów, ale również użytkowników, którzy chętnie zgłaszają błędy. System ten już od dosyć dawna jest dostępny na platformy z procesorami ARM. Jest on niezwykle ceniony chociażby na laptopie PineBook Pro. Jak się okazuje, na smartfonie PinePhone zagości na dłużej.

Czemu akurat Manjaro Linux? Łukasz Ereciński z PINE64 wyjaśnia:

Manjaro jest naszym głównym partnerem, który to wspiera wszystkie nasze flagowe produkty z Linuxem – chociażby ROCKPro64 czy Pinebook Pro. Ich praca nad PinePhone’m była niezbędna, a ich system należy do najlepszych i najbardziej funkcjonalnych na tym smartfonie.

Jak widać, wybór wydaje się być całkiem oczywisty. Manjaro nie tylko szybko aktualizuje swój system, ale również ma ogromny wkład w rozwój platform mobilnych w świecie Linuxa.

Czemu Plasma Mobile a nie Phosh? Choć Phosh (GNOME Shell) wydaje się być dobrym wyborem, bowiem firma Purism rozwija to środowisko na Librem 5, tak nie możemy zapomnieć o szybkim rozwoju mobilnej wersji Plazmy. Plasma Mobile dostaje coraz więcej ulepszeń i poprawek – nawet takich szczegółowych, a inwestycja w programy Maui sprawia, że na mobilnym Linuxie możemy korzystać z coraz większej liczby natywnych aplikacji bogatych w wiele funkcji.

Chcielibyście korzystać z alternatywnego systemu na swoim smartfonie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!