Intel N100 idealny do domowego serwera – duża moc, mały pobór prądu

intel logo

Intel zaskoczył nas ciekawymi procesorami z serii N. Jest to w zasadzie nowa generacja procesorów budżetowych z niskim TDP. I jak można dostrzec, nowy Intel N100 cieszy wydajnością, która byłaby idealna do… domowego serwera.

Intel N100 jest całkiem wydajny i energooszczędny

Intel N100 to nowy procesor generacji Alder Lake-N. Wyróżnia go bardzo niskie TDP tylko 6 W oraz wydajność na poziomie topowych układów Intela sprzed kilku lat. Ale zacznijmy od początku.

Intel N100 to układ z 4 rdzeniami i 4 wątkami, gdzie maksymalne taktowanie w turbo wynosi 3,4 GHz. Do tego mamy 6 MB cache’u i obsługę do 16 GB pamięci RAM. Co ważne, procesor zadziała nie tylko z DDR4-3200 ale też nawet z LPDDR5-4800 i DDR5-4800. Niestety, Intel zaznacza, że układ nie obsłuży pamięci ECC.

Ponadto mamy zintegrowany układ Intel UHD z obsługą rozdzielczości 4K w 60 Hz, a także wsparcie dla Intel Quick Sync Video. To bardzo ważne, bo tym samym procesor spokojnie poradzi sobie jako serwer multimedialny z dostępem do filmów i seriali, chociażby mowa tu o platformach Plex czy Jellyfin. Tak jak już zostało wspomniane, maksymalne TDP wynosi zaledwie 6 W, a więc naprawdę niewiele.

Według benchmarków, osiągany wynik wydajnościowy jest zbliżony do układów takich jak chociażby i5-7400. To naprawdę porażający wynik, tym bardziej, że ta i5-tka ma TDP 65 W. Pełna specyfikacja znajduje się >>tutaj<<.

Umbrel Home
Umbrel Home to gotowy serwer domowy, który również wykorzystuje tańszy procesor Intela

Wielu lubi śmiać się z budżetowych procesorów Pentium czy Celeron, ale te układy mają ogromną rację bytu, zwłaszcza w domowych serwerach. Otóż takie domowe “homelaby” to często urządzenia kompaktowe, które powinny pobierać jak najmniej energii (wszak prąd kosztuje, a serwer pracuje 24/7) i najlepiej, jakby się chłodziły pasywnie. I taki Intel N100 gwarantuje wysoką wydajność, wsparcie dla dekoderów potrzebnych do obsługi wideo, a także bardzo niskie zużycie energii. Nie będę zdziwiony jak Intel N100 będzie wybierany przez wielu entuzjastów selfhostingu.

Źródło: Intel, Telepolis

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!