Umbrel Home to domowy serwer typu gotowiec. Jest drogi

Umbrel Home
Umbrel Home to gotowy serwer domowy, który również wykorzystuje tańszy procesor Intela

Umbrel Home to gotowy, domowy serwer typu plug-and-play, który pozwoli nam hostować wiele ciekawych usług, w tym domową automatykę Home Assistant, domową chmurę Nextcloud i wiele więcej. Ile kosztuje?

O Umbrel mogliście już usłyszeć. Wszak nie tak dawno temu opublikowaliśmy recenzję tego systemu, gdzie został on… odradzony. No niestety, według nas sieć jest bogata w alternatywy, a Yunohost czy CasaOS to przykłady pierwsze z brzegu. Jednak twórcy Umbrel nie zatrzymują się i w sumie wyszli z czymś oryginalnym, a przynajmniej w świecie tych systemów dedykowanych do domowego hostingu.

Umbrel Home to domowy serwer typu Mini PC

Umbrel Home to domowy serwer, który możemy opisać mianem “gotowca”. Jest to w zasadzie komputer typu Mini PC (kto interesuje się tematem to wie, że ten typ sprzętu zyskał sporo uwagi w ostatnim czasie), który zawiera świeże komponenty oraz system Umbrel OS. Zostając w temacie podzespołów, to należy tu wymienić czterordzeniowy procesor Intel N5105 oraz 16 GB pamięci RAM Dual Channel (rendery wskazują, że jest ona wlutowana). Ponadto mamy tutaj dysk NVMe o pojemności 2 TB, trzy porty USB 3, a także gigabitowy port Ethernet RJ45.

Zestaw jest naprawdę przyzwoity, a nowoczesny procesor Intela to dobry wybór, ponieważ jest on nie tylko wystarczająco wydajny, ale też energooszczędny i wesprze nowsze kodeki przydatne do “domowego Netflixa”. Wracając do tematu energii, to TDP wynosi 10 W, ale warto dodać, że procesor jest aktywnie chłodzony.

Umbrel Home – ile kosztuje?

Niestety, produkt nie jest tani. Cena podstawowa wynosi 2999 złotych. Do tej puli należy doliczyć koszt przesyłki, co cenę podnosi do 3048 złotych. I… to chyba nie jest koniec. Otóż na stronie zakupu zobaczymy napis “Customs duties & taxes to be handled by the customer.”. Oznacza to, że cena na stronie nie zawiera podatku VAT, a to powinno cenę podnieść w zasadzie o niemalże 1/4. Licząc po prostu podatek 23% od samego komputera (bez wysyłki) dostajemy koszt na poziomie 3737,77 złotych. Wysyłka sprzętu ma odbyć się w czerwcu 2023.

To wywołało niemałą dramę w internecie. Entuzjaści selfhostingu uznali projekt za naprawdę drogi (co jest prawdą), a także uważają, że twórcy przeceniają się w kontekście opisywania jak ciężko pracowali nad tym sprzętem (i ile pieniędzy musieli zainwestować). Otóż możliwym jest, że ten produkt to już gotowe Mini PC pewnego producenta z Chin, do którego Umbrel Team dodaje swoje logo oraz instaluje system operacyjny Umbrel OS.

Umbrel Home to domowy serwer typu gotowiec. Jest drogi

Ale jeśli Umbrel Team oferuje pełne wsparcie użytkownikom Umbrel Home, to uważam, że ta wyższa cena chociaż w połowie jest usprawiedliwiona.

Umbrel Home to dobry pomysł

Faktycznie, cena jest ogromna i jak ktoś spędzi jakieś 30/40 minut w sieci, to szybko znajdzie podobny model Mini PC za ułamek tej ceny, gdzie po prostu zainstaluje Umbrel OS samemu. Jeszcze więcej można zaoszczędzić decydując się na używane Mini PC, gdzie już naprawdę przyzwoity model potrafi kosztować 400-500 złotych.

Jednak Umbrel Home to pomysł oryginalny i naprawdę ciekawy. Tak jak napisałem na samym początku, to produkt plug&play. Nie trzeba być osobą techniczną, znać się na sprzęcie komputerowym, sieciach czy Linuksie. Po prostu kupujemy Umbrel Home, podłączamy kablem Ethernet do routera i już. Po kilku sekundach od włączenia mamy już postawiony, lokalny serwer z dostępem do wielu usług, gdzie aplikacje instalujemy jak w AppStore. To spora wygoda. Może pojawią się inni twórcy, którzy w podobny sposób wykorzystają ten problem, ale sprzęt będzie znacznie tańszy.

Źródło: Umbrel

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!