Intel N50 świetny do domowego serwera? Raczej niekoniecznie

Intel Logo

Jak się okazuje, firma Intel schodzi jeszcze niżej i do swojego portfolio dodaje procesor Intel N50. Ten jednak nie zaskakuje wydajnością jak nieco większy brat Intel N100.

Intel N50 przetestowany w benchmarku

Intel N50 to kolejny procesor z rodziny Intel Alder Lake-N. Procesory z tej serii wyróżniają się przede wszystkim niskim poborem mocy, ale też całkiem dobrą wydajnością. Tak przynajmniej było w przypadku niedawno opisywanego Intel N100, który – przynajmniej według mnie – idealnie nadawał się do domowego serwera.

Intel ma jednak w swoim portfolio co jeszcze tańszego, a jest to Intel N50. Jego TDP to faktycznie zaledwie 6 W, co czyni go niezwykle energooszczędnym (podobnie jak N100). Niestety, nie jest tak dobrze gdy mówimy o wydajności. Otóż ta dwurdzeniowa i dwuwątkowa jednostka z zegarem bazowym 1 GHz i turbo 3,4 GHz osiągnęła wynik 1054 Single-Core i 1388 Multi-Core w Geekbenchu.

Wynik Geekbench
Wynik Geekbench

Co ciekawe, jest to wynik ciut lepszy niż w przypadku Intel Celeron G5900 z 2020 roku, którego TDP wynosiło 58 W. I faktycznie wynik Single-Core chipu N50 jest całkiem dobry, lepszy niż takiego Ryzena 3 1200 (4 rdzenie, 4 wątki i 65 W TDP), ale wynik Multi-Core jest po prostu słabiutki (971; 2784).

Wynik Geekbench
Wynik Geekbench

Oczywiście Intel N50 zapewne będzie dostępny w najtańszych komputerach typu Compute Stick, SBC czy budżetowe Mini PC. W sferze domowego serwera dobrze nada się do hostowania na przykład Home Assistanta i paru lżejszych aplikacji. Jednak wydajność może szybko stawać się za niska, zwłaszcza jak będziemy chcieli intensywnie wykorzystywać ten sprzęt. Tutaj lepiej sprawdziłby się N100. Sam jakbym miał wybierać, to wolałbym coś z układem N100.

Źródło: Telepolis, Geekbench

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!