Nowe procesory Intela Raptor Lake 13 generacji zadebiutują już w październiku. Co o nich wiemy?

Nowe procesory Intela Raptor Lake 13 generacji zadebiutują już w październiku. Co o nich wiemy?

Koniec roku zapowiada się na wyjątkowo gorący pod względem nowości w świecie procesorów. Intel właśnie zaprezentował nową generację swoich kultowych procesorów.

Sprawdzona konstrukcja

Zaledwie wczoraj mogliśmy usłyszeć o nowym produkcie od AMD, który według informacji, ze spokojem pokona procesory Intela 12 generacji. Szerzej przeczytacie o tym TUTAJ. Najwyraźniej Intel tylko czekał na taką okazję, aby pokazać AMD, że ich radość będzie trwać bardzo krótko. Nowe procesory 13 generacji są bowiem, przynajmniej według zapowiedzi producenta, technologicznie nie do pokonania. Nawet przez model pokazany wczoraj przez AMD. Co ciekawe, 13 generacja Intela, ma być w pełni oparta na procesorach i7 i będzie przeznaczona wyłącznie dla komputerów stacjonarnych. W sumie dostaniemy aż 6 różnych modeli, od i5 do i9 13 generacji.

Nowe procesory Intela Raptor Lake 13 generacji zadebiutują już w październiku. Co o nich wiemy?
Źródło: Intel

Kompatybilność

Najważniejszą informacją jest to, że procesor 13 generacji będzie w pełni kompatybilny z pamięciami RAM DDR4-3200 i DDR5-5600, które są obecnie używane przez wielu posiadaczy procesorów 12 generacji. Przesiadka na nowy procesor będzie zatem wyjątkowo prosta. Jak widać na powyższym zdjęciu, w zależności od modelu, procesory będą posiadać od 14 do 24 rdzeni i od 20 do 32 wątków. Cache L2 zostały podwojone w porównaniu z 12 generacją, a cache L3 zostały wyraźnie zwiększone. Według danych udostępnionych przez Intel, 13 generacja ma być wydajniejsza o 41 procent w wykonywaniu wielowątkowych zadań i 15 procent dla zadań jednowątkowych. Ceny zaczynają się od 294 dolarów za i5 i kończą na 589 dolarach za i9. Sprzedaż rozpocznie się już 20 października.

Źródło: videocardz.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!