Starsze iPady bez Stage Manager! Apple wyjaśnia dlaczego

ipados
(fot. Apple)

Na ostatniej konferencji WWDC22 Apple pokazało nowy sposób zarządzania oknami – Stage Manager. Z nowości skorzystamy zarówno na macOS Ventura, jak i na iPadOS 16. Jak się jednak okazuje, nie każdy iPad da nam tę możliwość.

iPady z procesorami A bez Stage Manager

Stage Manager wygląda jak kluczowa nowość w iPadOS 16. W zasadzie jest on czynnikiem zbliżającym tablety iPad do komputerów macOS. Dzięki trickowi zamieniania aplikacji pełnoekranowych w okna oraz opcji wygodnego zarządzania nimi, mogliśmy w zasadzie zacząć korzystać z iPada niczym jak z MacBooka. I co prawda, już na konferencji Apple coś wspominało, że jest to nowość stworzona z myślą o Apple M1, ale nie byliśmy do końca pewni, o co faktycznie chodzi.

Niestety, Stage Manager jest ograniczony tylko do najnowszego iPada Pro i iPada Air z procesorem Apple M1. To znaczy, że starsze edycje Pro, a także Air z 2020 roku oraz najnowszy iPad 9. generacji nie zaoferują tej ważnej funkcji. Jak Apple to tłumaczy?

Stage Manager to w pełni zintegrowane środowisko, które zapewnia zupełnie nowe wrażenia z okien, które jest niezwykle szybkie i responsywne oraz umożliwia użytkownikom jednoczesne uruchamianie 8 aplikacji na iPadzie i zewnętrznym wyświetlaczu o rozdzielczości do 6K. Zapewnienie tych wrażeń z natychmiastowością, jakiej użytkownicy oczekują od dotykowego iPada, wymaga dużej pamięci wewnętrznej, niewiarygodnie szybkiego przechowywania i elastycznego zewnętrznego wyświetlacza I/O, a wszystko to zapewniają iPady z chipem M1.

Jak uważa Apple, tylko tablety z M1 oferują potrzebną do tego wydajność. Taki najnowszy iPad Pro ma dwukrotnie szybszą pamięć masową niż jego poprzednik. Warto jednak nadmienić, że nawet te dwuletnie iPady oferują wysoką wydajność, wyższą niż niektóre tanie laptopy, które przecież dają opcję multitaskingu.

ipad air 4
iPad Air 4. generacji

Co prawda, iPadOS 16 oferuje Stage Manager tylko na najnowszych iPadach z M1, jednakże pozostałe tablety – iPady Pro, iPad Air 3. i 4. generacji, iPad 5. generacji i nowszej oraz iPad Mini 5. generacji i nowszej – zostaną wyposażone w pozostałe funkcje. Jako użytkownik 4. generacji iPada Air jestem nieco zawiedziony. Cieszyła mnie aktualizacja do iPadOS 16, bowiem chciałem nieco przybliżyć swój tablet do komputera – zwłaszcza w kontekście podłączania tabletu do zewnętrznego monitora. Niestety, te funkcje mnie ominą.

Źródło: Apple World

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!