WWDC 2022 – macOS 13 Ventura pokazany! Zmiany są drobne

MacOS Ventura (fot. Apple)
MacOS Ventura (fot. Apple)

Apple pokazało nie tylko nowe MacBooki czy iPadOS 16. Pojawił się także nowy system komputerowy macOS 13 Ventura. Co takiego wprowadza?

macOS 13 Ventura oficjalnie – zmiany są ale raczej drobne

Bez zbędnego wprowadzenia, przejdźmy od razu do nowości. Zarządzanie oknami na macOS jest po prostu kiepskie i wie to niemalże każdy. Dlatego też Apple dodało Stage Manager (ten sam, co w iPadOS 16). Jest to opcja wyświetlania głównego okna aplikacji na środku ekranu, natomiast reszta otwartych okien czeka na aktywację po lewej stronie ekranu. Ma to pomóc skupić się na pracy, ale także szybko przeskakiwać między oknami. Można też tych okien mieć otwartych wiele jednocześnie, a także mamy ułatwiony dostęp do plików na pulpicie.

macOS Ventura (fot. Apple)
macOS 13 Ventura (fot. Apple)

Kolejną ważną zmianą jest ulepszony Spotlight. Wyszukiwarka zyskała opcję podglądu na żywo – na przykład zdjęć. Prosto z wyszukiwarki uruchomimy też minutnik i wiele więcej. Nie jest to nic nowego, bowiem wiele tych możliwości mamy w chociażby GNOME.

macOS Ventura (fot. Apple)
macOS 13 Ventura (fot. Apple)

Trzecią i moim zdaniem ostatnią ważną zmianą jest Continuity Camera. W szybkim skrócie: jest to opcja wykorzystania aparatu iPhone’a do wideorozmów na MacBooku. Kiedy telefon jest w pobliżu komputera, ten wykryje opcję wykorzystania kamery i automatycznie zostanie uruchomiona. Ba! Nie musimy nawet zaświecać ekranu w iPhone. Mało tego, możemy wykorzystać szeroki kąt do podwójnego podglądu – jednocześnie na twarz oraz na biurko.

Rozbudowano również możliwości aplikacji do poczty elektronicznej. Pozwala nam usypiać maile, a także je dokładnie przeszukiwać. Te same zmiany znajdziemy na iOS i iPadOS.

MacOS Ventura (fot. Apple)
macOS 13 Ventura (fot. Apple)

Wprowadzono Metal 3, czyli taki applowy odpowiednik DirectX czy Vulkan. Nowe możliwości mają dać deweloperom lepsze warunki do tworzenia gier na macOS. Dodano także MetalFX, czyli taki odpowiednik FidelityFX do upscale’owania tekstur. Możemy tym samym uzyskać więcej klatek na sekundę utrzymując wysoką rozdzielczość. Zapowiedziano również nadejście gry Resident Evil: Village na macOS. Metal 3 uświadczymy również na iPadOS.

MacOS Ventura (fot. Apple)
macOS 13 Ventura (fot. Apple)

Ze zmian najpierw będą mogli skorzystać deweloperzy. Zwykli użytkownicy muszą poczekać do jesieni.

Źródło: Apple

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!