iPhone 7 to smartfon Apple, na którym uruchomiono “prawdziwego Linuxa”

iphone 7

Do tej pory jak deweloperzy uruchamiali “prawdziwego Linuxa”, to było to na smartfonach typu PinePhone oraz na niektórych sprzętach z Androidem. Nikt jednak tego nie robił na iPhone, bowiem było to niezwykle trudne. Jak się jednak okazuje, pewnego użytkownikowi udało się zainstalować PostmarketOS na iPhone 7.

Jakiś czas temu pisałem o projekcie Sandcastle, którego celem było uruchomienie Androida na iPhone. Jak wiemy, udało się i to z całkiem pozytywnym rezultatem, choć wymagało to przeskoczenia blokad software’owych, ale również wiele hardware’owych. Przede wszystkim problemem mogą być sterowniki do niemalże każdego modułu smartfona, a największą przeszkodą może być sam procesor. To jednak nie powstrzymało deweloperów przed wgraniem systemu od Google na urządzeniu od Apple! Project Sandcastle powstał właśnie po to, aby na iPhone’ie uruchomić Androida. Teraz natomiast na iPhone 7 uruchomiono inny system operacyjny.

Warto przeczytać: Android na iPhone’a już jest! Poznajcie Project Sandcastle

PostmarketOS, czyli Linux, uruchomiony na iPhone 7

Project Insanity to projekt, którego celem jest uruchomienie Linuxa na smartfonie od Apple. I jak się okazuje – to się faktycznie udało. Póki co autor załadował niewielki fragment systemu PostmarketOS na iPhone 7 i go uruchomił. System ten nie ma środowiska graficznego, a wszystko wykonujemy w sposób tradycyjny, czyli w Terminalu. Mało tego, autor na swoim blogu umieścił instrukcję, w której krok po kroku wyjaśnia jak wykonać taką modyfikację u siebie.

iphone 7 2

Muszę wspomnieć, że jest to dopiero początek przygody, która sprawi, że system GNU/Linux na iPhone 7 będzie działał szybciej, sprawniej, a może nawet pojawi się dedykowany interfejs graficzny. To też pokazuje nam, że w świecie informatyki jest możliwe niemalże wszystko.

Chcielibyście korzystać z Linuxa na urządzeniu mobilnym? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!