Jak usunąć GRUB-a z partycji EFI w Windowsie 10

Linux Logo

Do napisania tego poradnika skłonił mnie problem, z którym sam się spotkałem. Pozostałości po instalacji Linuxa obok Windowsa na komputerze z partycją EFI w teorii nie są uciążliwe, ale mogą irytować perfekcjonistów, którzy widzą w UEFI opcję wybrania GRUB-a mimo tego, że partycję z Linuxem już dawno sformatowali. Ja podczas instalacji Ubuntu wskazałem inny dysk jako docelowy dla programu rozruchowego, a i tak GRUB trafił na mój główny dysk z Windowsem. Z tego co widzę ten problem jest znany i został opisany na forum Ubuntu – tutaj – dowiedziałem się, że Ubuntu instaluje gruba na pierwszym dysku. Nie udało mi się znaleźć jeszcze rozwiązania samej instalacji Linuxa, ale przynajmniej możemy prosto odkręcić to co namieszał.

Pierwszym krokiem jest uruchomienie wiersza poleceń, a następnie wpisanie diskpart

Jak usunąć GRUB-a z partycji EFI w Windowsie 10

Uruchomi ono systemowy program do zarządzania dyskami. Kolejnym poleceniem jest list disk, które zwraca nam listę obecnych w systemie dysków. Musimy się przyjrzeć, który z nich jest naszym z systemem Windows.

diskpart

U mnie jest to Disk 2 – 476 GB to mój 512 gigabajtowy dysk SSD. Aby go wybrać wpisujemy sel disk 2. Co ciekawe Linux widział ten dysk jako pierwszy, a w Windowsie jest on przedstawiony jako ostatni dysk twardy (Disk 3 to pendrive).

Kolejny krok to polecenie list vol zwracające listę wszystkich partycji na wybranym dysku. Musimy wybrać partycję EFI, cechuje się ona systemem plików FAT32 oraz wielkością 100 MB. Jest również podpisana jako System.

sel disk

W kolejnym kroku tej partycji nadajemy literę poleceniem assign letter=P:. Oczywiście musi być to wolna litera, a nie taka jaką ma już jakiś wolumin np. C.

assign letter

W końcu możemy wyjść z Diskparta poleceniem exit. Teraz przechodzimy do katalogu EFI wpisując kolejno:

cd /d P: – uwzględniamy przypisaną literę

dir – sprawdzamy listę katalogów wewnątrz P:\

cd EFI – wchodzimy do folderu EFI

cd /d P:

Teraz, ponownie wpisując polecenie dir, możemy przyjrzeć się katalogum w EFI. Wśród nich jest ubuntu, czyli niechciana pozostałość.

dir

Wpisując polecenie rmdir /s ubuntu pozbywamy się niechcianego katalogu.

rmdir /s ubuntu

Sukces! Od teraz u mnie w UEFI nie jest wyświetlany linuxowy bootloader.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!