Jak wydobyć maksimum z Twojego smartfona?

Samsung Galaxy Z Fold5
Samsung Galaxy Z Fold5

Producenci dwoją się i troją, aby ich urządzenia były lepsze od konkurencji. Zdarza się, że kupując nowy telefon kompletnie nie znamy obsługi takiego produktu oprócz głównych funkcji wyróżniających takie urządzenie na tle innych. Są to najczęściej marketingowe zachęty mające na celu pokazanie najlepszych stron smartfona. Znaczna część klientów nie ma bladego pojęcia co tak naprawdę potrafią ich sprzęty.

Zapoznaj się dokładnie ze swoim nowym telefonem

Rozpakowując urządzenie i przegrywając wszystkie dane warto pokręcić się po ustawieniach. Zapoznając się dokładnie z zawartością możemy dowiedzieć się, jakie nasz smartfon posiada możliwości. Chodzi tu nie tylko o zabezpieczenia, ale również o funkcje potrzebne do życia codziennego. Idealnym narzędziem do sprawdzania różnych opcji (np. w telefonach Samsung) jest zakładka: wskazówki i instrukcja obsługi. Jest to interaktywny przewodnik obrazujący możliwości naszego smartfona. W przypadku smartfonów Samsunga z dostępem do Galaxy AI możemy dodatkowo zapoznać się ze wszystkimi funkcjami oraz sposobem ich działania.

Jestem przekonany, że większość osób mimo uzyskania aktualizacji lub posiadania urządzenia z AI na pewno nie zna wszystkich funkcji sztucznej inteligencji. Z reguły ludzie nie zapoznają się z takimi samouczkami wiele tracąc, ponieważ nie wiedzą, że ich telefon np. ma opcje wyciszania powiadomień podczas jazdy. Telefon samoczynnie wykryje, że jedziemy samochodem i w takim momencie włączy tryb “nie przeszkadzać”.  Nie każda osoba preferuje takie rozwiązania, ponieważ ludzie lubią korzystać z telefonów w trakcie jazdy samochodem, mimo iż jest to zabronione.

Spersonalizuj swój ekran główny

W mojej ocenie to jedno z ważnych działań, czyli umieszczenie na ekranie głównym wszystkich ważnych aplikacji, widgetów itd. Wydaje się to bardzo logiczne, ale nie każdy jest w stanie zdecydować się, np. z jakiej przeglądarki internetowej na telefonie będzie chciał korzystać. Mając do dyspozycji kilka można śmiało wybrać jedną. Pamiętajmy, że na głównym ekranie nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić dodatkowo wszystkie inne apki. Szukanie innych dodatkowych rozwiązań w “szufladzie aplikacji” bywa męczące lub po prostu to “za długo” trwa. Ludzie lubią wygodę, lubią mieć wszystko pod ręką, czyli na głównym ekranie.

Oprócz tego pamiętajmy, że możemy ustawić swoją własną tapetę, wygaszacz ekranu itd. Pisząc prościej: możemy indywidualnie nadać osobisty charakter, który będzie nam pasował. Dodatkowo personalizacja wyświetlacza może być mocno powiązana z zabezpieczeniami. Mam na myśli blokady oraz formę ochrony naszych danych. Oprócz tego warto pomyśleć o wyświetlaniu się różnego rodzaju wiadomości. Nowoczesne smartfony oferują możliwości, aby nie pokazywać treści. Wybór należy tylko i wyłącznie do użytkownika, ponieważ każdy ma swoje wymagania względem korzystania ze smartfona.

Optymalizacja baterii poprzez regularne czyszczenie smartfona

Akumulatory nowoczesnych urządzeń mają swoją wytrzymałość. Mimo faktu, że producenci stale (w miarę możliwości) zwiększają pojemność baterii to musimy się liczyć z faktem, że energii może nam zabraknąć w każdej chwili. Jeśli nie będziemy odpowiednio zarządzać całym urządzeniem to będziemy bardzo szybko tracić % widoczne w górnym prawym rogu naszego wyświetlacza. Chcąc zadbać o naszą baterię starajmy się wyłączać Bluetooth, GPS, NFC czy WiFi, gdy nie są nam potrzebne, aby przedłużyć czas pracy baterii. Nowoczesne smartfony posiadają funkcje, które np. łączą się z siecią WiFi tylko wtedy, gdy są zdefiniowane i dostępne. Osobiście korzystam z takiego rozwiązania i nie muszę pamiętać o ręcznym przełączaniu się na sieć komórkową.

Kolejnym wspomagaczem dla naszej baterii są różnego rodzaju tryby oszczędzania baterii. Warto korzystać z inteligentnych rozwiązań, które oferuje nam aplikacja zainstalowana w środku. Oprócz tego pamiętajmy, aby dbać o apki działające w tle. Jeśli nie są nam potrzebne w danym momencie np. aktywna aplikacja Lidla, mimo iż nie robimy zakupów to nauczmy się wykorzystywać wszelkie możliwości do zamykania takich apek. W telefonie znajdziemy optymalizacje urządzenia i zwalnianie pamięci RAM. Takie rozwiązania możemy oczywiście znaleźć bezpośrednio w Sklepie Google. Narzędzie to idealnie oczyszcza naszego smartfona dając “ulgę” baterii. Wyłącznie transferu danych ma także inną zaletę. Wyobraźmy sobie, że w urządzeniu znajdują się możliwości automatycznego ostrzegania o przekroczeniu danych. Oszczędzając akumulator oszczędzamy również transfer, który szybko znika.

Zgrywaj i zapisuj swoje dane

Możliwości wykonywania takich kopii jest naprawdę dużo. W telefonach z Androidem praktycznie każdy producent oferuje swoją własną apkę do kopiowania danych. Możliwości zapisywania informacji daje nam również sam Google Drive, iCloud czy Dropbox. To miejsca nie tylko do przechowywania kopii zapasowych danych. Dzięki takim rozwiązaniom możemy dokonywać także synchronizacji plików między różnymi urządzeniami. I tu nie ma co się oszukiwać. Dane są najbardziej istotną częścią smartfona. Dla większości użytkowników smartfon bez danych jest tak naprawdę niczym.

Ma to ogromne znaczenie właśnie wtedy, kiedy nasze urządzenie ulega awarii. Obsługa serwisowa w znaczącej częściej przypadków powoduje utratę takich danych. Użytkownicy wiedzą o tym i chętnie korzystają z różnych chmur. W przypadku systemu Android niemożliwe jest zapisywanie takich informacji bez konta Google. Sama obsługa urządzenia jest w zasadzie niemożliwa bez takiego konta. Tu należy wskazać, że wykonanie kopii zapasowej może być robione automatycznie lub ręcznie. Niezwykle ważne jest, abyśmy także starali się trzymać porządek w naszym telefonie. Usuwajmy to co zaśmieca nasz telefon i nie jest nam do niczego potrzebne. Mówię tu np. o zbędnych plikach lub zdjęciach.

Dokonuj aktualizacji danych i dbaj o swoje urządzenie

Jest to niezwykle ważna informacja. Większość producentów wypuszczając na rynek swoje urządzenia ma ograniczoną ilość aktualizacji. Nie są to zwykłe “innowacje” dla urządzenia. Producenci oprócz wysłania poprawek i zabezpieczeń do naszego smartfona wrzucają również update Androida, który wprowadza różne zmiany. O czym musimy także pamiętać? Nie każda aktualizacja dla smartfona jest bezpieczna. Nie tak dawno mieliśmy przykład, że te od Samsunga powodują uszkodzenia wyświetlacza (powstają zielone kreski/linie).

Jak wydobyć maksimum z Twojego smartfona?
Aktualizacja oprogramowania

Niemniej jednak aktualizacje to również zabezpieczenia i poprawki. To, co update może zepsuć może w innych przypadkach również naprawić. Zdarza się, że pewne usterki np. brak ostrości w kamerze lub nadmierne przegrzewanie się procesora może zostać poprawione przez wysłanie poprawki optymalizującej system, czyli aktualizacje. Niestety większość użytkowników nie dostrzega tych drobnych powiadomień, które wyskakują w naszym smartfonie. Dokonując aktualizacji warto, abyśmy korzystali z WiFi, ponieważ pobieranie plików o znaczącej wielkości powodują zużycie baterii.

Podsumowanie

Ponad połowa użytkowników nie wykorzystuje możliwości, jakie posiadają ich smartfony. Ludzie kupują świetne urządzenie, wydają grube pieniądze i korzystają tylko z tego co potrafi zwykły smartfon np. Infinix Note 40 Pro za około 1500 zł. Właśnie dlatego warto poznać swojego smartfona i wyciągnąć z niego maksymalnie wszystko, co się da. Jeśli ktoś na tym etapie stwierdza: No tak, ale ja nie potrzebuje więcej niż to, co mam. W takiem razie nie ma sensu wydawać 6-8 tysięcy, aby kupić urządzenie tylko dla funkcji, z których nie skorzystamy. Dajcie znać w komentarzach czy wykorzystujecie, na co dzień swoje urządzenia na maksimum ich możliwości. Ja tak i czuje, że są to dobrze wydane pieniądze.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!