KaiOS działa już na ponad 100 milionach urządzeń

KaiOS

System operacyjny na telefonie? Android lub iOS. Odpowiedź nie jest taka prosta, gdyż na rynku istnieje jeszcze KaiOS. Nie jest to OS przeznaczony na smartfony, ale na tzw. feature phone’y. Myślę, że najpopularniejszym przykładem jest Nokia 8110, która niedawno wyszła w odświeżonej wersji nazywanej żartobliwie bananem.

Rosnąca popularność KaiOS

Co złożyło się na niemały sukces KaiOS? Z początku był to system o podstawowych funkcjach typu zadzwoń lub wyślij SMS, w końcu jest przystosowany do pracy na urządzeniach 256 MB RAM-u. To o wiele lżejsze rozwiązanie niż Android Go. Niemniej jednak w zeszłym roku zainteresowało się nim Google, które zainwestowało 22 miliony dolarów, aby dodać do KaiOS swoje aplikacje takie jak Mapy czy wyszukiwarkę. System ten jest szczególnie popularny na rynkach rozwijających się: w Afryce, czy w Indiach. Eksperci sugerują, że segment feature phone jest na dobrej drodze, aby stać się rynkiem o wartości 28 miliardów dolarów do 2022 roku. Już teraz KaiOS jest popularniejszy od iOS w Indiach. To dlatego interesują się nim Facebook, Qualcomm czy Google, gdyż widzą drzemiący tam potencjał. Ten ostatni wraz z TCL przekazał przez fundację Cathay Innovation 50 milionów dolarów na rozwój KaiOS.

Nokia 8110

Naszą misją jest otwieranie nowych możliwości dla osób indywidualnych, organizacji i społeczeństwa poprzez zapewnienie łączności mobilnej miliardom ludzi bez dostępu do internetu na rynkach wschodzących, a także zapewnienie alternatywnych dla smartfonów na ustabilizowanych rynkach.

– Sebastien Codeville (prezes KaiOS Technologies)

Do tej pory sprzedano ponad 100 milionów urządzeń z KaiOS na pokładzie. Jeśli trafią tam usługi Google, to feature phone’y staną się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Słyszeliście wcześniej o KaiOS? Sądziliście, że tak dynamicznie się rozwija?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!