Tani i mocny laptop z Linuxem? Taki jest KDE Slimbook 4

KDE Slimbook Gen4
(fot. KDE Community)

Jeśli szukacie przystępnego cenowo laptopa, który w dodatku działa pod kontrolą Linuxa i wygląda naprawdę ładnie, to powinien Wam się spodobać KDE Slimbook 4.

KDE Slimbook 4

Czym wyróżnia się najnowsza generacja Slimbooka? Przede wszystkim potężnym procesorem AMD Ryzen 7 5700U. Może się on rozkręcić do 4,3 GHz, a do tego ma 8 rdzeni i 16 wątków. Najnowsze optymalizacje mają pozwolić na naprawdę długi czas pracy na baterii.

Ponadto KDE Slimbook 4 to opcja wyboru pomiędzy dwoma wariantami – możemy zakupić edycję 14-calową lub taką z ekranem 15,6”. W obu przypadkach mowa o wyświetlaczach IPS LED z rozdzielczością Full HD 1920 x 1080 pikseli i pokryciem barwowym 100% sRGB. Oczywiście częstotliwość odświeżania obrazu to 60 Hz.

KDE Slimbook 4 (fot. Slimbook)
KDE Slimbook 4 (fot. Slimbook)

Obydwa modele możemy skonfigurować do aż 64 GB pamięci RAM oraz do 4 TB przestrzeni dyskowej NVMe SSD. Mamy też dwa porty USB 3.0, jeden port USB 2.0, złącze HDMI 2.0, RJ45 Ethernet oraz oczywiście USB-C z obsługą ładowania oraz wypuszczeniem obrazu. Trzeba zaznaczyć, że klawiatura jest podświetlana. Całość zasila ogniwo 47 Wh w modelu 14” lub 92 Wh w edycji 15,6”.

Na dzień dobry laptop oferuje system operacyjny KDE neon z KDE Plasma 5.25 oraz z serwerem wyświetlania Wayland. Jest to zarazem jeden z głównym elementów, którym chwali się producent. Oczywiście nie ma problemu, aby zainstalować sobie inną dystrybucję, na przykład Fedorę.

KDE Slimbook 4 (fot. Slimbook)
KDE Slimbook 4 (fot. Slimbook)

Laptop możemy dowolnie skonfigurować, a ceny zaczynają się od 999,95 EUR (w przypadku modelu 14”) lub 1049 EUR (w przypadku wariantu 15,6”). W konfiguratorze znajdziemy opcję wyboru polskiego układu klawiatury. Zamówienia są realizowane w Hiszpanii, a więc w Unii Europejskiej.

Źródło: Slimbook

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!