KDevelop 5.6 już jest! Piękny prezent podczas KDE Akademy

kdevelop
kdevelop

KDE Akademy to coroczny i całkiem spory event przygotowany przez społeczność KDE. W tym roku “uczniowie” dostali bardzo piękny prezent w postaci nowej wersji środowiska programistycznego KDevelop 5.6.

KDE Akademy to największe na Świecie wydarzenie związane z darmowym oprogramowaniem. W tym roku event zaczął się 4 września i potrwa do przyszłego piątku. Sam dosyć mocno interesowałem się tym wydarzeniem i nawet chciałem wykorzystać fakt, że odbywa się ono zdalnie i wziąć w nim udział. Niestety, brak czasu zrobił swoje. Na szczęście wszyscy możemy skorzystać z ciekawego prezentu w postaci aktualizacji pewnej aplikacji.

Warto przeczytać: Ostatnie wydanie KDE Plasma 5.19 już jest! Plasma 5.20 już niedługo!

KDevelop 5.6

W zasadzie to o narzędziach deweloperskich od KDE już co nieco wspomniałem na łamach ROOTBLOG-a. Dokładnie mam tutaj na myśli artykuł o moich ulubionych programach na Linuxa, gdzie wspomniałem o popularnym i świetnym edytorze kodu Kate. Tym razem jednak przyjrzymy się innemu, bardziej rozbudowanemu programowi.

KDevelop to zintegrowane środowisko programistyczne przeznaczone dla KDE. Obsługuje ono szeroką gamę języków, w tym C, C++ oraz Python. Program zbudowany jest na bazie wtyczek (gdzie nawet sam edytor tekstu jest wtyczką) podobnie jak wiele innych, dzisiaj popularnych środowisk. Mało tego, KDevelop obsługuje biblioteki środowisk graficznych takich jak KDE, GNOME, Qt, GTK+, wxWidgets.

kdevelop
Od teraz KDevelop wyświetla uwagi na końcu linii

Co nowego w KDevelop 5.6? Twórcy tworząc nową aktualizację nie skupiali się na nowościach, a przede wszystkim na optymalizacji. Stali użytkownicy oprogramowania powinni zauważyć, że od teraz program działa znacznie, ale to znacznie szybciej, stabilniej i pewniej. Do tego wbudowano funkcję wyświetlania uwag dotyczących problemów na końcu linii. Biorąc pod uwagę fakt, że korzystam z KDE Neon, to możliwe, że wypróbuję KDevelop 5.6. Jeśli korzystasz z Windowsa to nie martw się – Ty również możesz zainstalować ten program, choć możliwe, że nie będzie on działał tak sprawnie, jak na Linuxie.

Z jakiego edytora kodu korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!