Klawiatura od System76 jest inna niż wszystkie!

Klawiatura od System76 jest inna niż wszystkie!

Klawiatura to taki sprzęt, który tak naprawdę od wielu lat niezbyt się zmienił. Fakt, klawiatury stały się wygodniejsze, lepiej wykonane, a nawet dostały ładne podświetlenie, jednak w głównej mierze nadal są dokładnie takie same. System76 zamierza wyjść z utartego schematu klawiatur qwerty i stworzyć coś swojego.

Jak zapewne wiecie, na świecie popularne są dwa układy klawiatur – qwerty (lub qwertz) oraz dworak. Od wielu lat producenci niekoniecznie chcą wyjść z utartego schematu układania klawiszy. Ten stan zmienić chce firma System76, czyli producent laptopów, komputerów stacjonarnych oraz autor dystrybucji Linuxa Pop!_OS.

Warto przeczytać: Logitech K375s – najtańsza klawiatura z Multi Device [RECENZJA]

Klawiatura od System76

Póki co, klawiatura od System76 jest w fazie projektowania, jednak już teraz możemy zauważyć pewnie różnice względem zwykłych klawiatur. Po pierwsze, spacja jest o wiele mniejsza, a obok niej znajdziemy więcej przycisków niż standardowo – przede wszystkim backspace, back oraz app. Ponadto prawy shift jest wielkości standardowego klawisza. Mało tego, pozbyto się klawiatury numerycznej aby akcesorium zabierało mniej miejsca i żeby ręka nie musiała odbywać tak długiej podróży między klawiaturą a myszką. Warto zaznaczyć, że wiele innych klawiszy również ma niestandardową wielkość lub położenie. Na plus także bardzo ciekawe kolorowanie. Jak zapewne zauważyliście, układ klawiatury to oczywiście qwerty.

Klawiatura od System76 jest inna niż wszystkie!

Warto zaznaczyć, że System76 pracuje między innymi nad własnym menedżerem okien z Tilingiem (kafelkowaniem), w gdzie główną rolę gra właśnie klawiatura, a więc ta dzisiaj opisywana może nadać się do tego bardzo dobrze. Menedżer ten miałby współpracować ze środowiskiem graficznym GNOME.

Klawiatura od System76 jest inna niż wszystkie!
(fot. FlammeNoir @ Reddit)

A kiedy można spodziewać się premiery klawiatury? System76 twierdzi, że już latem 2020 roku. Warto jednak wziąć poprawkę na to, że na świecie szaleje pandemia Koronawirusa, co może negatywnie wpłynąć na termin prezentacji klawiatury.

Co myślicie o klawiaturze od System76? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!