Kolejna konsola z Linuxem? Taka będzie AYANEO AIR!

AYANEO AIR
AYANEO AIR (fot. AYANEO)

Tak jak mogliśmy się spodziewać, Valve rozpoczęło pewien ruch, który podłapały inne firmy. I tak znany producent konsol kieszonkowych zaprezentował swój nowy system AYANEO OS, który bazuje na Linuxie.

Jeszcze do niedawna mityczny “ROK LINUXA” był pewnego rodzaju żartem. Teraz jednak powoli staje się on małym faktem i to od strony, od której chyba nikt się nie spodziewał – gamingu. Bo tak, Steam Deck z SteamOS 3 to urządzenie, które naprawdę wprowadziło desktopowego Linuxa na salony popularnych systemów operacyjnych. Valve jednak tym samym chciało nakręcić innych producentów do tego, aby Ci również zaczęli z Linuxa korzystać, co też nieco utnie udział Windowsa na rynku.

AYANEO OS to nowy system typu Linux dla konsol kieszonkowych

Bo tak, SteamOS 3 to system w zasadzie dowolnie dostępny – podobnie jak technologie, na których bazuje. A to właśnie OS wydaje się być źródłem ogromnego sukcesu tego sprzętu. Konsola przyczynia się do tego, że coraz więcej ludzi widzi Linuxa jako naprawdę dobry system do codziennego użytku – to coś, o co fani walczą od naprawdę dawna.

AYANEO to dosyć znany producent konsol typu handheld. Firma jednak nie zdecydowała się na pobranie ISO SteamOS 3 i wgranie na swój nowy sprzęt. Nie, otóż Ci postanowili przygotować własny system typu Linux – AYANEO OS. System ma zadebiutować na konsoli AYANEO AIR.

Co ciekawe, ten produkt na kampanii w serwisie IndieGoGo jest reklamowany jako “Windows Handheld”. Ale na swoim kanale na Youtube podczas oficjalnej premiery sprzętu, prezenter jasno zaznacza, że Windows to ogromne ograniczenie i rozwiązaniem jest tutaj Linux.

Kiedy pracujemy nad konsolami handheld zauważamy, system operacyjny Windows stał się dla nas źródłem wielu problemów (…). Obniża to doświadczenia z grania.

AYANEO OS zaoferuje dokładnie tą samą wersję Steama, co Steam Deck. Dodatkowo konsola ma być skupiona nie tylko na technologii Proton, ale też w graniu w tytuły natywne dla Linuxa. Podobnie jak w przypadku Decka, tak i tutaj będziemy mieli dostęp do wielu sklepów. Przypuszczam, że AYANEO postara się jakoś doświadczenia z korzystania z innych launcherów ulepszyć. Może skorzysta z gotowych projektów typu Heroic Launcher?

System ma też zaoferować integrację z emulatorami. W OS-ie pojawi się specjalny sklep z aplikacjami skąd pobierzemy Spotify, OBS czy Discorda. Nie wiemy o jakiej formie dystrybucji tutaj mówimy, ale możliwe, że mowa o Flatpakach.

AYANEO OS
AYANEO OS (fot. AYANEO)

Warto zaznaczyć, że inne firmy również zdecydowały się na Linuxa. GPD czy ONEXPlayer chcą sięgnąć po gotowe rozwiązanie w postaci SteamOS. Podobno nad tymi projektami ma pracować samo Valve. AYANEO jednak tutaj się wyróżnia, bowiem przygotowuje własny OS, który co prawda zaoferuje podobne technologie (w zasadzie te same), ale w nieco innym wydaniu i zgodnie ze swoją wizją. To naprawdę zadowalające.

Źródło: Gaming on Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!