Heroic Launcher dostępny jako Flatpak. Gaming na Linuxie stał się jeszcze łatwiejszy

Heroic Games Launcher

Właśnie gaming na systemach typu Linux – również na Steam Deck – stał się ciut łatwiejszy. Wszystko za sprawą wydania Heroic Games Launcher jako aplikację Flatpak. Czyli o co chodzi?

Heroic Games Launcher jako Flatpak – instalacja gier z Epic Games Store i GOG stała się niezwykle prosta

Heroic Games Launcher to nieoficjalny launcher dla sklepów GOG oraz Epic Games. Przez to, że te firmy oficjalnie nie wsparły Linuxa (a GOG nawet Steam Decka), to społeczność sama przygotowała odpowiednie narzędzia ułatwiające instalację zakupionych gier. Doznania z korzystania aplikacji są bardzo przyjemne i launcher nie zachowuje się jak bloatware. A o co chodzi z Flatpakiem?

Flatpak to taka forma dystrybucji aplikacji na Linuxa (nie, na Linuxie nie instalujemy aplikacji pobierając pliki EXE/MSI z niesprawdzonych źródeł, następnie nie klikamy ciągle dalej…dalej…dalej przy okazji instalując adware). Jest ona uniwersalna, a więc działa na praktycznie każdej dystrybucji, bezpieczna (ze względu na konteneryzację) i bardzo prosta w obsłudze. W zasadzie jeden klik w sklepie z aplikacjami (albo jedna komenda) dzieli nas od zainstalowania aplikacji, która od razu ma wszystkie potrzebne składniki i zależności (natywne rozwiązania/menedżery pakietów niby automatycznie instalują potrzebne zależności, ale niekiedy się to nie udaje). Jest to w zasadzie najlepsza implementacja dystrybucji programów na Linuxie, gdzie instalacja została uproszczona do granic możliwości – nawet nie trzeba podawać hasła.

Heroic Launcher

Heroic Games Launcher od teraz jest normalnie dostępny jako Flatpak, a więc jego instalacja jest niezwykle prosta (wcześniej niekiedy wymagała wpisywania komend w terminalu). To też jest dobre w przypadku Steam Decka, gdzie większość graczy będzie właśnie poszukiwać aplikacji w tzw. App Store, gdzie instalacja powinna być łatwa. Heroic Games Launcher to potężne narzędzie, które pozwoli grać w gry zakupione poza Steamem.

Heroic Launcher

Heroic Games Launcher znajdziecie albo w sklepie z aplikacjami (jeśli podpięliście się pod Flathub), albo wpisując komendę:

flatpak install flathub com.heroicgameslauncher.hgl

Źródło: Gaming on Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!