Koniec komputerów Intel NUC. Ale będzie “alternatywa”

Intel NUC
Intel NUC

Jak się okazuje, Intel ubija linię popularnych i lubianych komputerów Intel NUC. Ale nie zostawi nas z niczym. O co chodzi?

Intel NUC do kosza? No, nie do końca…

Intel NUC (Next Unit of Computing) to linia komputerów w formie Mini PC (no nie tylko MiniPC, ale mi się głównie kojarzy właśnie z tym segmentem), które sprzedawane były w wersjach barebone (bez RAM i dysku). Urządzenia zaczęły być oferowane od 2013 roku i zdobyły uznanie, a także nieco spopularyzowały kategorie minikomputerów. Nowsze wersje Intel NUC świetnie nadają się do zastosowań biznesowych (jako komputery biurowe, kioski czy inne urządzenia pracujące 24/7), jak i domowe komputery oraz domowe serwery. Głównie za sprawą właśnie niskiej ceny, dużej wydajności, małemu poborowi prądu i otwartości BIOS.

Intel NUC
Intel NUC

Jak się jednak okazuje, Intel zamierza zaprzestać inwestować w komputery Intel NUC.

Zdecydowaliśmy się zaprzestać bezpośrednich inwestycji w biznes Next Unit of Compute (NUC) i zmienić naszą strategię, aby umożliwić naszym partnerom ekosystemowym kontynuowanie innowacji i rozwoju NUC. Decyzja ta nie wpłynie na pozostałą część działalności Intel Client Computing Group (CCG) lub Network and Edge Computing (NEX). Ponadto współpracujemy z naszymi partnerami i klientami, aby zapewnić płynne przejście i wypełnienie wszystkich naszych obecnych zobowiązań – w tym ciągłe wsparcie dla produktów NUC znajdujących się obecnie na rynku.

Intel

Tak, to oznacza, że sam Intel zakończy ofertę komputerów MiniPC, ale partnerzy firmy nadal będą produkowały tego typu sprzęt. W zasadzie Intel nie chce konkurować ze swoimi partnerami (a miał czym, bo NUC z logo Intela były po prostu tanie). Warto dodać, że na rynku znajdują się urządzenia, które są wręcz bezpośrednimi rebrandami Intel NUC z pewnymi zmianami (chociażby Xiaomi Mini PC). Mało tego, na rynku MiniPC to AMD ma wiele do powiedzenia i sam, jakbym potrzebował nowy komputer desktopowy, wybrałbym propozycję z układem AMD, ponieważ iGPU tej marki jest znacznie lepsze. Jeśli jednak potrzebowałbym coś do homelaba, to wolałbym właśnie Intel NUC.

Aktualnie najnowsza generacja komputerów Intel NUC oferuje procesory 13. generacji. Możecie je zakupić u naszego partnera >>KLIK<<.

Źródło: Server the Home

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!