Xiaomi Mini PC zaskakuje! Co takiego oferuje?

XIaomi Mini Pc

Zgodnie z zapowiedziami, Xiaomi pokazało nowy (dla tej marki) rodzaj produktu. Mowa tu oczywiście o Mini PC, czyli niewielkim komputerze stacjonarnym.

Xiaomi Mini PC oficjalnie

Mini PC to komputery, które ostatnio zyskały na znaczeniu. W dobie drogich i trudno dostępnych Raspberry Pi, używane komputery Mini PC stały się ciekawą i tanią alternatywą. Co prawda, sprzęt ten nie zastąpi RPi we wszystkim, ale w niektórych wykorzystaniach jest lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy mowa tu o domowych serwerach multimedialnych. Ponadto nadal możemy cieszyć się niskim zużyciem energii. Nowe Mini PC to natomiast dobry wybór właśnie na domowy, ale wręcz high-endowy serwer, jak i domowy komputer stacjonarny do pracy biurowej.

Właśnie pokazano w Chinach Xiaomi Mini PC. Sprzęt mierzy sobie 112 x 112 x 38 mm i waży tylko 437 gramów. Obudowa została zbudowana ze stopu aluminium i poddano ją wielu procesom obróbkowym, w tym CNC, piaskowaniu czy utlenianiu anodowym. Sercem komputera jest Intel Core i5-1240P o częstotliwości 4,4 GHz wraz z zintegrowaną grafiką Intel Iris Xe.

(fot. Xiaomi)
(fot. Xiaomi)

Ponadto mamy 16 GB RAM-u DDR4 3200 MHz (z obsługą do 64 GB) oraz dysk SSD PCIe 4.0 NVMe o pojemności 512 GB. Jest też WiFi 6 oraz Bluetooth 5.3. Nie zabrakło wielu ważnych portów. Mowa tu o 2 x HDMI 2.1, 2 x Thunderbolt 4, Ethernet RJ45 2,5G, USB 3.0 Gen2, i porcie USB 2.0 na tyle. Na przodzie natomiast mamy szybki dostęp do 2 x USB 3.0 Gen2 oraz do gniazda słuchawkowego Jack 3,5 mm. Całość zasila zasilacz 100 W.

Na start komputer działa pod kontrolą Windowsa 11. Niestety, nie wiemy nic o wsparciu Linuksa, ale jeśli wszystkie komponenty są standardowe jak na sprzęty Intel, to nie powinno być większych problemów.

Ile kosztuje Xiaomi Mini PC? Sprzęt już niedługo będzie dostępny w Chinach za 3699 CNY, co daje mniej więcej 2350 złotych. Nie wiemy czy komputer trafi do Polski.

Źródło: Mi przez MIUI Polska

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!