Koniec współpracy BlackBerry i TCL. Czy to oznacza koniec kultowej jeżynki?

BlackBerry Key2 LE

Jeśli interesuje się rynkiem technologii od dłuższego czasu to zapewne pamiętacie telefony tworzone przez BlackBerry. Oczywiście urządzenia tej marki nadal są dostępne na rynku, ale od dłuższej chwili są one produkowane i sprzedawane przez TCL. Już niedługo umowa pomiędzy dwoma producentami zakończy się. Co to dla nas oznacza?

BlackBerry i TCL kończą współpracę

Umowa pomiędzy BlackBerry i TCL została podpisana pod koniec 2016 roku. To właśnie wtedy chiński producent otrzymał prawa do projektowania i sprzedaży urządzeń z logo BlackBerry. I chociaż TCL robiło wszystko by zaprezentować światu smartfony, które będą połączeniem klasyki oraz nowoczesności to sprzęty te nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Oczywiście miały one swoich zwolenników, ale ciężko było nazwać je hitami sprzedażowymi. Teraz TCL ogłosiło, że od 31 sierpnia 2020 roku wygaśnie umowa licencyjna, a co za tym idzie producent z Państwa Środka nie będzie mógł już dłużej tworzyć nowych modeli, a także sprzedawać tych, które trafiły na rynek w ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy.

Czy to oznacza zbliżający się wielkimi krokami koniec BlackBerry? Szczerze mówiąc nie wyciągałbym tak daleko idących wniosków. Firma ta nadal posiada umowy licencyjne z takimi markami jak BB Merah Putih czyli producentem odpowiedzialnym za rynek Indonezji czy z Optiemus Infracom tworzącym modele dla Indii, Sri Lanki, Nepalu czy Bangladeszu. Niemniej jednak brak umowy licencyjnej z takim gigantem jakim jest TCL oznacza brak sprzedaży smartfonów na rynku globalnym. Oczywiście może pojawić się nowy producent, który będzie chciał zająć się produkcją urządzeń z logo BlackBerry, ale ciężko powiedzieć czy faktycznie tak się stanie.

Zobacz także: POCO X2 oficjalnie zaprezentowany w Indiach. Gdzieś już to widzieliśmy…

Jednocześnie nie spodziewałbym się tego, że BlackBerry rozpocznie tworzenie nowych urządzeń bez pomocy firm trzecich. Miejmy jednak nadzieje, że producent ten nie zniknie całkowicie z rynku i w bliżej nieokreślonej przyszłości zobaczymy nowe urządzenia z kultową wręcz jeżynką. Pozostaje nam czekać na kolejne informacje na ten temat!

Na zdjęciu głównym znajduje się BlackBerry KEY2 LE, którego recenzję znajdziecie tutaj.

Co myślicie o smartfonach BlackBerry? Korzystaliście kiedykolwiek z urządzeń tego producenta? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!