Korzystasz ze starszego smartfona? Możesz mieć spory problem z przeglądarką internetową

Logo Android

Jedna z organizacji wystawiających certyfikaty bezpieczeństwa dla stron internetowych właśnie poinformowała o wyjątkowo nagłym zakończeniu wsparcia dla starszych sprzętów z systemem Android. O jakie urządzenia chodzi? Wyjątkowo nie aż tak stare.

Korzystasz ze smartfona z systemem starszym niż Android 7.1.1 Nougat? Możesz mieć spory problem

Jak informuje Let’s Encrypt, już w styczniu 2021 roku rozpocznie się proces wygaszania wsparcia dla starszych wersji Androida, który potrwa do 1 września. Nowych warunków nie będą spełniały wszystkie smartfony, tablety i inne tego typu sprzęty pracujące pod kontrolą starszego Androida niż 7.1.1 Nougat.

Warto przeczytać: TWRP oficjalnie zainstalujemy na kolejnych smartfonach

Co to oznacza? Otóż preinstalowana przeglądarka internetowa nie będzie w stanie wyświetlić wielu stron internetowych wykorzystujących pewne certyfikaty. Możliwe, że wpłynie to również na niektóre aplikacje. Muszę dodać, że aktualnie aż 33,8% użytkowników Androida wykorzystuje system w wersji starszej niż właśnie 7.1.1 Nougat. To też pięknie pokazuje nam defragmentację Androida i problemy wynikające z korzystania z nieświeżej wersji systemu operacyjnego.

Jest jednak pewien sposób pozwalający na ominięcie tego problemu, a jest to Firefox. Tak, Firefox (w odróżnieniu od wielu innych przeglądarek internetowych) wykorzystuje własny silnik, co pozwala mu na wydawanie aktualizacji oprogramowania nawet na starsze wersje systemów operacyjnych. Niestety nie wiemy jak długo takie obejście będzie działać, bowiem i Mozilla zapewne za jakiś czas zakończy wsparcie dla starszych odsłon Androida.

Z jakiej przeglądarki internetowej korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!