Jak przywrócić łapki w dół na YouTube? [PORADNIK]

YouTube

Jak zapewne bardzo dobrze wiecie, YouTube postanowił usunąć łapki w dół. Wielu z Was już prawdopodobnie ich nie widzi – podobnie jak ja. Jak się jednak okazuje, prostym trickiem można je przywrócić!

Łapki w dół to bardzo prosta, ale zarazem dokładna forma oceny filmu. To właśnie ta skala – proporcja łapek w górę do łapek w dół – pozwalała nam ocenić czy dany film jest warty obejrzenia. Na przykład trafiamy na jakiś poradnik i możemy jeszcze przed obejrzeniem oszacować czy jest to faktycznie dobry poradnik. Albo trafiamy na jakiś materiał naukowy i chcemy szybko ocenić czy nie jest to przypadkiem pseudonauka i opis alternatywnego, nieistniejącego świata.

Jak przywrócić łapki w dół w YouTube?

Przywrócenie łapek w dół jest całkiem prostym procesem. Należy pobrać odpowiednią wtyczkę do naszej przeglądarki, którą znajdziecie w dedykowanych sklepach z rozszerzeniami:

Instalujemy wtyczkę i to tyle! Po wejściu na YouTube zobaczymy liczbę łapek w dół – tak jak to widać na poniższym zrzucie ekranu.

youtube

Dlaczego to działa? Otóż, póki co, łapki w dół nadal są dostępne dla użytkowników, ale zostały ukryte. Wtyczka wykorzystuje przygotowane API do ich przywrócenia. Dodatkowo rozszerzenie zapisuje wszystkie łapki w dół w swojej bazie danych i odświeża widok co 2-3 dni, a następnie te dane są wysyłane do nas. Dlatego też jak damy kciuka w dół to nie zauważymy go od razu na stronie.

Wtyczka jest otwartoźródłowa i z jej kodem możecie zapoznać się w >>oficjalnym repozytorium<<. Jesteście w stanie także zapoznać się z planami twórców na przyszłość. Chociażby wtyczka docelowo ma pobierać dane z YouTube Studio o liczbie łapek w dół, aby użytkownicy mogli je podejrzeć. Oficjalna strona projektu znajduje się >>tutaj<<.

Co z urządzeniami mobilnymi? Póki co, użytkownicy mobilni muszą żyć bez łapek w dół. Można jednak liczyć, że programy pokroju NewPipe lub YouTube Vanced skorzystają z bazy danych udostępnianej przez powyżej opisaną wtyczkę i również zaimplementują opcję wyświetlania tych ocen.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!