Nadchodzi laptop z procesorem opartym o architekturę RISC-V

RISC-V
(fot. RISC-V)

RISC-V to kompletnie oddzielna architektura procesorów. Jak się okazuje, już niedługo może pojawić się pierwszy laptop z tego typu CPU.

Jak pójdziecie do sklepu, to większość laptopów oferuje procesory architektury x86. Najnowsze MacBooki z układami Apple M1 czy M2 to sprzęty z chipsetami ARM. To właśnie przez tę cechę tak się one wyróżniają. Warto jednak dodać, że ARM to architektura, z której sami korzystacie, bowiem bardzo często występuje w smartfonach i tabletach. No i jest jeszcze RISC-V.

Laptop z RISC-V już niedługo

RISC-V to młoda i bardzo obiecująca architektura, która cechuje się otwartością. W założeniu będzie ona mogła być wykorzystywana w dowolnym celu. Powstała głównie z myślą o nowoczesnych urządzeniach z nastawieniem na chmury obliczeniowe, telefony komórkowe czy systemy wbudowane. Ze względu na typ architektury, jest ona w niektórych elementach podobna do ARM.

Jak się okazuje, chińskie organizacje DeepComputing i Xcalibyte pracują nad laptopem, którego układ będzie bazować na RISC-V. Platforma o nazwie ROMA ma zaoferować czterordzeniowy chip z obsługą do 16 GB RAM-u oraz 256 GB wbudowanej pamięci. Mało tego, ma na tym sprzęcie działać praktycznie każda dystrybucja Linuxa dostępna na RISC-V. Według zapewnień, użytkownicy będą mogli ulepszać swój sprzęt o nowe komponenty.

xcalibyte.com.cn
(fot. xcalibyte.com.cn)

Niestety, poza tym, niewiele wiemy o nowym laptopie, jak i jego procesorze. Sam model CPU jeszcze nie został zaprezentowany. Notka prasowa wspomina o nastawieniu na Web3 oraz produkcję NFT. Nie została również podana cena sprzętu, a na witrynie pozwalającej złożyć preorder widnieje tylko formularz, gdzie mamy podać swoje dane – w tym liczbę komputerów, które chcemy zakupić. Dlatego uważam, że póki co warto poczekać na nieco więcej szczegółów.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!