LG kończy ze smartfonami. Co to dla nas oznacza?

lg v40 thinq
LG V40 ThinQ

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przedstawiciele koreańskiego giganta – LG – ogłosili dzisiaj, że rezygnują z dalszych działań na rynku smartfonów, by skupić się na rozwoju pozostałych gałęzi przedsiębiorstwa. Co to jednak oznacza dla nas, użytkowników smartfonów?

Koniec z telefonami LG

LG potwierdziło, że czas zakończyć nierentowny biznes i skupić się na rozwoju innych gałęzi firmy, które mają większy potencjał. Mowa tutaj o urządzeniach smart home, robotyce, sztucznej inteligencji, a także komponentach do samochodów elektrycznych. Jeśli więc oczekiwaliście premiery kolejnego telefonu tego producenta, to możecie już skierować spojrzenie w kierunku innej firmy – LG nie pokaże nic nowego.

Ostatnie lata nie były dla LG pomyślne. 4,4 mld strat w 6 lat, a do tego źle wyceniane podczas premier smartfony. Na tyle źle, że zdarzały się promocje, podczas których do telefonu dodawany był gratis telewizor, a potem cena samego smartfona leciała na łeb na szyję. Dodatkowo udział LG w rynku smartfonów na koniec 2020 roku wynosił zaledwie 2% i niezależnie od podejmowanych działań i wprowadzania dość innowacyjnych telefonów (LG Wing) sytuacja się nie poprawiała.

lg wing
LG Wing

Nie oznacza to oczywiście, że firma całkowicie porzuci użytkowników obecnych urządzeń. Jeśli więc macie smartfona LG nie musicie go jeszcze wyrzucać! Ogłoszona decyzja nie skazuje Was na zapomnienie, gdyż Wasze telefony będą otrzymywały aktualizacje w przyszłości (przez okres zależny od regionu). Dodatkowo telefony, które dostępne są w sklepach, pozostaną dostępne do kupienia aż do wyczerpania zapasów.

Co dalej z LG?

Firma zapowiedziała, że proces restrukturyzacji ma zostać zakończony najpóźniej w lipcu tego roku. Jeśli chodzi o obecnych pracowników działu mobile, to decyzje o zwolnieniach/przeniesieniach mają być podjęte na szczeblach lokalnych. Zapowiadane nowoczesne smartfony, które miały mieć składane i zwijane ekrany nie zostaną ostatecznie zaprezentowane.

Oczywiście nie oznacza to, że już nigdy nie zobaczymy telefonu LG. Niewykluczone, że jeszcze kiedyś firma postanowi wrócić na rynek. Teraz jednak cała sekcja urządzeń mobilnych będzie zamykana, a pracownicy będą przenoszeni do innych działów. Sprzedaż LG Mobile także już nie wchodzi w grę – producent podobno próbował tego kroku na początku tego roku, jednak negocjacje nie udały się, stąd decyzja o zamknięciu.

Co z rynkiem smartfonów?

Jak to zwykle bywa, odejście jednego producenta zrobi miejsce innemu. Patrząc na dostępne na rynku urządzenia LG i ich popularność skłaniałbym się ku temu, że obecni użytkownicy albo skierują swoje oczy w kierunku Xiaomi i ich niedrogim urządzeniom, albo spojrzą na Samsunga z ich droższymi smartfonami, mniej inwazyjną nakładką systemową i koreańskim pochodzeniem.

Niewykluczone jest też, że odejście LG z rynku smartfonów pozwoli też na większe działania mniejszych producentów, którzy dopiero zaczynają rozpychać się w tej branży. Może sytuację wykorzysta realme, które szturmem podbija serca użytkowników smartfonów, a może któryś z gigantów, takich jak OPPO lub Vivo, którzy niedawno weszli na rynki międzynarodowe. Czas pokaże jak sytuacja się rozwinie…

[totalpoll id=”64376″]

Źródło: The Verge

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!