Librem Mini to komputer, który ma procesor Intel i7 i waży mniej niż kilogram

Librem Mini to komputer, który ma procesor Intel i7 i waży mniej niż kilogram

Na łamach ROOTBLOG-a wielokrotnie pisałem o firmie Purism. Jest ona odpowiedzialna za stworzenie Librem 5, czyli jednego z najpopularniejszych smartfonów z “prawdziwym” Linuxem. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorstwo wypuszcza urządzenia z przeróżnych kategorii. Tak się składa, że Purism właśnie zaprezentowało Librem Mini.

Librem Mini to komputer wielkości małego pudełka, który napędza procesor Intel Core i7

Komputery takiej wielkości nie są niczym nowym. Zapewne większość z Was kojarzy produkt od Apple kryjący się pod nazwą Mac Mini. Podobnym urządzeniem jest Librem Mini, jednak w odróżnieniu od tamtego komputera, ten działa pod kontrola Linuxa. Jaką specyfikacją charakteryzuje się Librem Mini?

  • Procesor Intel Core i7-8565U wraz z układem graficznym Intel UHD Graphics 620;
  • 8 GB pamięci RAM DDR4-2400 (z możliwością rozbudować do 64 GB);
  • Dysk SSD M.2 SATA 3 o pojemności 250 GB (z możliwością rozbudowy, również o dysk NVMe);
  • Karta sieciowa Atheros ATH9k z Bluetooth 4.0;
  • Porty: 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x USB-C, złącze słuchawkowe combo-jack 3.5 mm, HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, Ethernet RJ45;
  • Waga: około 1 kilograma.
Librem Mini to komputer, który ma procesor Intel i7 i waży mniej niż kilogram

Jak sama firma twierdzi, komputer ten jest sporo mniejszy od Mac Mini, niewiele większy od Raspberry Pi, a zapewnia ogromne pokłady mocy, wolność i bezpieczeństwo. A ile ma kosztować? Cóż, w wersji podstawowej (czyli w wyżej opisanej konfiguracji, ale bez karty sieciowej) cena wynosić ma 699 USD, co przy dzisiejszym – niezbyt korzystnym dla złotówki – kursie daje około 2880 złotych.

Cóż, wyżej opisana specyfikacja wygląda bardzo dobrze, jednak pamiętajmy, że mamy tutaj do czynienia z niskonapięciowym procesorem z ultrabooków, który świetnie sprawdzi się podczas programowania, przeglądania internetu czy pisania dokumentów, jednak kompletnie nie poradzi sobie z grami czy montowaniem filmów – tym bardziej, że Librem Mini nie ma dedykowanej karty graficznej. Jej obecność mogłaby być tutaj kluczowa, bowiem wtedy byłaby to nawet całkiem dobra konsolka, która pozwalałaby zagrać w nawet te nowsze tytuły.

Warto przeczytać: Usługa Librem One, czyli w prosty sposób odGoogluj się

Póki co Purism uruchomiło system preorderów. Co ważne, firma zacznie produkować urządzenia, kiedy uda jej się zebrać zamówienia na aż 50 tysięcy dolarów. Krótko mówiąc: może to stać się już za kilka dni, albo po prostu w ogóle.

Co myślicie o Librem Mini? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!