Linux 6.8 wniesie wsparcie dla kontrolerów Nintendo Switch Online!

(fot. Nintendo)
(fot. Nintendo)

Jak się okazuje, przyszłe jądro Linux 6.8 wniesie wsparcie dla “klasycznych” kontrolerów z serii Nintendo Switch Online Controllers.

Linux 6.8 z obsługą kolejnych gamepadów od Nintendo

Nintendo Switch Online Controllers to seria specjalnych gamepadów od Nintendo, które to są w zasadzie unowocześnionymi kontrolerami od tej firmy, ale z dawnych lat. Nowością jest oczywiście komunikacja bezprzewodowa, umożliwiająca współpracę z Nintendo Switch.

Linux natomiast wyrósł na dobrą i ciekawą platformę do gier – zarówno tych nowych, jak i starszych. Nic więc w tym dziwnego, że są ludzie, którzy chcieliby takowy gamepad zakupić (lub wykorzystać ten, który już mają) i pograć na Steam Decku czy innym sprzęcie z Linuksem.

Jak się okazuje, Linux Kernel 6.8 prawdopodobnie będzie zawierał sterownik dla tej serii gamepadów. Sterowniki zostaną dodane w ramach pakietu hid-nintendo i patch został już przetestowany z pozytywnych wynikiem. Pakiet ten już teraz obsługuje JoyCony czy Pro Controller, a w najbliższej przyszłości zaoferuje również obsługę tych ciekawych gamepadów i to wszystko zgodnie z zasadą Open Source, ponieważ sterownik powstał na bazie inżynierii wstecznej.

Co to oznacza? A to, że jak będziecie mieli system z Linux Kernel 6.8, to po prostu te gamepady z serii Nintendo Switch Online Controllers podłączycie do komputera i od razu zaczną działać – bez patchowania, instalacji sterowników i innych problemów. Dokładnie tak jak teraz jest z innymi gamepadami – np. DualSense czy Xbox Controller. Linux 6.8 prawdopodobnie zostanie wydany w marcu 2024.

Źródło Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!