Linux Kernel 5.12 już jest! Co nowego dodano?

Linux Logo

Dopiero co zostało wydane Ubuntu 21.04, które oferuje Linux Kernel 5.11, a tu już wyszło jądro w wersji 5.12. Co więc mamy nowego w Linux 5.12?

Linux Kernel 5.12

Linux Kernel 5.12 to kilka całkiem ciekawych nowości. Przede wszystkim dodano nowy, lepszy system monitorowania stanu baterii w urządzeniach Logitech (o czym więcej pisaliśmy >>tutaj<<). Ponadto zaimplementowano lepsze wsparcie dla Microsoft Surface Laptop i Qualcomm Snapdragon 888, a także dodano oficjalne, pełne wsparcie dla kontrolera z konsoli Sony PlayStation 5.

Logitech i Linux Kernel
Logitech MX Keys

Dodatkowo Linux Kernel 5.12 to także obsługa FreeSync poprzez HDMI, Adaptive-Sync poprzez DisplayPort na grafikach Intel Xe oraz obsługa overclockingu na grafikach Radeon z serii 4000. Firma Intel dodała także otwarty sterownik, który pozwala sprawdzić kąt zawiasu laptopa w odniesieniu do podłoża. Dla osób piszących przeróżne skrypty ten dodatek może okazać się naprawdę przydatny.

Wprowadzono również poprawki do systemu plików exFAT. Co ciekawe, Linux 5.12 oferuje ulepszony, otwarty sterownik Nouveau obsługujący karty graficzne NVIDIA bazujące na Ampere. Ciekawym dodatkiem jest dodanie wsparcia dla konsoli Nintendo 64.

Jak zainstalować Linux Kernel 5.12?

Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich, na systemach bazujących na Ubuntu, jest wykorzystanie plików DEB. Pobrać je można >stąd<. Następnie należy je zainstalować za pomocą komendy:

sudo dpkg -i linux*.deb

Którą wersję Linux Kernel macie na swoim urządzeniu? Pochwalcie się w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!