No nareszcie! Sprzęt Logitech będzie lepiej współpracować z Linuxem

No nareszcie! Sprzęt Logitech będzie lepiej współpracować z Linuxem

Wsparcie hardware’u (zwłaszcza peryferii) na Linuxie jest niezbyt dobre, a wręcz można pokusić się o stwierdzenie, że prawie nie istnieje. Urządzenia te faktycznie na Pingwinku działają, ale nie mamy dostępu do wszystkich funkcji. Dlatego też ważne są nowości umieszczane w Linux Kernel, a w jądrze 5.12 znajdziemy wiele elementów związanych z peryferiami marki Logitech.

Kiedy to wejdziemy na stronę Logitecha i przeglądamy jego ofertę produktową, to możemy zauważyć, że wśród wspieranych platform widnieje słowo Linux. Jako użytkownik peryferiów tego producenta, jak i Linuxa, mogę stwierdzić, że faktycznie urządzenia te działają. Niestety, jesteśmy traktowani gorzej, bowiem nie możemy korzystać z dedykowanej aplikacji Logitech Options. Fakt, do wielu funkcji tego programu mamy dostęp przez ustawienia systemowe (co w sumie możemy uznać za ogromną zaletę), jednak nadal to nie wszystko. Mało tego, kuleje też pokazywanie poziomu naładowania baterii właśnie w tych peryferiach. System faktycznie widzi poziomy naładowania, a nawet poinformuje o potrzebie podłączenia ładowarki, jednak wyświetlane procenty na ekranie komputera mają się nijak do stanu faktycznego. To się jednak ma zmienić.

Warto przeczytać: Logitech MX Keys – po prostu świetna klawiatura [RECENZJA]

Linux Kernel 5.12 z lepszą współpracą z peryferiami marki Logitech

Jak się okazuje, nowsze sprzęty z logo Logitech będą lepiej współpracowały z systemami typu Linux zaczynając od jądra 5.12. Przede wszystkim chodzi tutaj o poprawne przekazywanie informacji o stanie naładowania baterii. Co ważne, komunikaty nie będą ograniczone do prostego krytyczny poziom naładowania / niski poziom naładowania / dobry poziom naładowania / w pełni naładowany, a do dokładnych wyników w formie procentów.

logitech-battery
Aktualnie wyświetlane procenty naładowania mają się nijak do stanu faktycznego

Co ważne, implementacja “Unified battery” (0x1004) nie jest zasługą firmy Logitech (która do jądra wprowadziła zaledwie kilka elementów zapewniających podstawową funkcjonalność), a społeczności Open Source, która osiągnęła sukces dzięki inżynierii wstecznej. Niestety nie wiemy, które sprzęty z logo Logitecha będą współpracowały z nową funkcjonalnością. Póki co informacje ograniczają się do słów “te nowsze”. Myślę jednak, że właściciele chociażby myszek MX Anywhere 2S (i nowszych), a także MX Master 2S (i nowszych) oraz klawiatury MX Keys powinni móc korzystać z nowej funkcji.

Korzystacie ze sprzętu Logitech? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!