Linux Kernel 5.6 już jest! Co nowego dodano?

Linux Logo

Aktualnie mamy bardzo ciężki okres, w którym niemalże każda branża jest sparaliżowana. Jak się jednak okazuje, deweloperzy zdążyli dopracować nową wersję jądra Linuxa. Dlatego też już teraz możemy zainstalować Linux Kernel w odsłonie 5.6.

Linux Kernel 5.6

Największą nowością jądra 5.6 jest wsparcie dla WireGuard. A co to takiego? Jest to darmowy i otwartoźródłowy tunel VPN. Jak podają twórcy, WireGuard działa jako wewnętrzny moduł jądra, co poprawia działanie oraz prywatność. Ponadto dodano wsparcie dla USB4 (choć póki co jest ono na dosyć wczesnym etapie) oraz dla Amazon Echo.

Poza tym dodano wsparcie dla układów obecnych w Pine HardRock64, HoneyComb LX2K oraz dla Qualcomm sc7180. Wprowadzono także wsparcie dla czujników temperatury w wielu sprzętach z układami Rockchip i Allwinner, a także dla Broadcom BCM2711, który obecny jest w Raspberry Pi 4. Natomiast urządzenia Logitech, które korzystają z protokołu HID++ od teraz mogą pokazywać napięcie baterii.

Warto zobaczyć: Było Ubuntu Touch, to teraz czas na uruchomienie Sailfish OS na Xiaomi Redmi Note 7!

Ponadto uporano się z wysokimi temperaturami na laptopach Asus z procesorami AMD Ryzen. Osoby korzystające z maszyn wirtualnych w Virtualbox powinny ucieszyć się z tego, że od teraz będzie można udostępniać foldery z plikami bez żadnych dodatków i wtyczek.

Warto przeczytać: Jak zainstalować WPS Office for Linux i ustawić język polski [PORADNIK]

JAK ZAINSTALOWAĆ LINUX KERNEL 5.6?

Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich, na systemach bazujących na Ubuntu i Debianie, jest wykorzystanie plików DEB. Pobrać je można >stąd<. Następnie należy je zainstalować za pomocą komendy:

sudo dpkg -i linux*.deb

Którą wersję Linux Kernel macie na swoim urządzeniu? Pochwalcie się w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!