Raspberry Pi 4 z nową aktualizacją firmware: jest szybciej i chłodniej

Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Raspberry Pi, czyli popularna Malinka to zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych minikomputerów, który można kupić za niewielkie pieniądze. Najnowsza (już czwarta) wersja tego urządzenia zyskała na popularności dzięki naprawdę dobrej specyfikacji. Niestety, okazało się, że wydajność komputera jest ograniczona przez kiepską kulturę pracy. Na szczęście najnowsza aktualizacja dla Raspberry Pi 4 nieco naprawia ten problem.

Raspberry Pi 4 z aktualizacją

Raspberry Pi 4 to bez wątpienia świetny minikomputer. Oferuje on naprawdę dobrą specyfikację za niewielkie pieniądze. Zatrzymajmy się jednak chwilę przy tej specyfikacji. Faktycznie, jest ona imponująca i zdecydowanie pozwala na naprawdę dużo. Właśnie, na tyle dużo, że Pi 4 może stać się nawet… komputerem domowym. Oczywiście mam na myśli tutaj lekkie zadania, takie jak oglądanie filmów, przygotowywanie dokumentów, sprawdzanie poczty czy przeglądanie internetu. Raspberry Pi 4 charakteryzuje się obecnością procesora BCM2711, czyli czterordzeniowej jednostki Cortex-A72, która, według zapewnień producentów, jest do trzech razy szybsza niż układ obecny w poprzedniej Malince. Dodatkowo, postanowiono zrezygnować z pamięci RAM LPDDR2 na rzecz LPDDR4.

Warto sprawdzić: Chcesz kupić Raspberry Pi 4? Poczekaj z zakupem jeszcze chwilę

Niestety, Raspberry Pi 4 boryka się z pewnymi problemami wieku dziecięcego. Jeden z nich to brak dobrych sterowników graficznych, przez to takie zadania jak oglądanie filmów na Youtube czy granie w gry nie daje dobrych wrażeń. Kolejnym problemem są temperatury. Nowa Malinka bardzo szybko robi się gorąca.

Dlatego też producent wydał aktualizację, która znacznie poprawia ten problem. Dzięki temu komputer jest znacznie chłodniejszy, nie wpada w throttling i działa znacznie szybciej. Dowodem tego mogą być benchmarki, których rezultaty zostały zamieszczone poniżej.

Sporą różnicę widać również w stanie spoczynku. Oczywiście nadal dobrym pomysłem jest założenie dodatkowego chłodzenia, z którym wyniki będą jeszcze lepsze.

Chciałbyś mieć Raspberry Pi 4? Jeśli tak, to jaki projekt byś wykonał? Daj znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!