Strona główna Aktualności Linux Kernel 5.9 już jest! Co nowego dodano?

Linux Kernel 5.9 już jest! Co nowego dodano?

-

Dwa miesiące temu deweloperzy udostępnili Linux Kernel 5.8, który przyniósł wiele dobrego. To jednak nie oznaczało żadnego odpoczynku. Wręcz przeciwnie! Autorzy dalej pracowali i teraz mogą pochwalić się premierą Linux Kernel 5.9.

Linux Kernel 5.9

Nowy Linux Kernel 5.9 już jest, a więc sprawdźmy co takiego nowego wnosi. Wiele usprawnień i optymalizacji odnosi się do sfery pamięci masowych oraz do protokołu NVMe. Nowe zmiany powinny przełożyć się na dłuższą żywotność pamięci dysków SSD i spadek zapotrzebowania na zasoby. Ponadto dodano wczesną formę wsparcia dla nadchodzących kart graficznych Radeon RX 6000, a także dla Intel Xe i grafik Intel Rocket Lake. Ponadto wiele pracy poświęcono USB 4.0.

Warto przeczytać: W Linux Kernel 5.10 hibernacja ma być znacznie szybsza!

Nie możemy pominąć procesorów ARM. Układy takie jak Tegra X1 i X2 doczekały się działającego audio, a także wprowadzono wsparcie dla Lenovo IdeaPad Duet, czyli ostatnio dosyć popularnego Chromebookka z procesorem MediaTek MT8183. Warto dodać, że pełnego wsparcia doczekał się gamingowy kontroler 8bitdo SN30 Pro+, a także klawiatura ThinkPad 10 Ultrabook. Nie można zapomnieć o poprawkach dla systemów plików BTRFS, XFS, ext4 oraz F2FS.

JAK ZAINSTALOWAĆ LINUX KERNEL 5.9?

Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich, na systemach bazujących na Ubuntu, jest wykorzystanie plików DEB. Pobrać je można >stąd<. Następnie należy je zainstalować za pomocą komendy:

sudo dpkg -i linux*.deb

Którą wersję Linux Kernel macie na swoim urządzeniu? Pochwalcie się w komentarzu!

ŹródłoOMG!Ubuntu

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej