Linux Kernel 5.9 już jest! Co nowego dodano?

Linux Logo

Dwa miesiące temu deweloperzy udostępnili Linux Kernel 5.8, który przyniósł wiele dobrego. To jednak nie oznaczało żadnego odpoczynku. Wręcz przeciwnie! Autorzy dalej pracowali i teraz mogą pochwalić się premierą Linux Kernel 5.9.

Linux Kernel 5.9

Nowy Linux Kernel 5.9 już jest, a więc sprawdźmy co takiego nowego wnosi. Wiele usprawnień i optymalizacji odnosi się do sfery pamięci masowych oraz do protokołu NVMe. Nowe zmiany powinny przełożyć się na dłuższą żywotność pamięci dysków SSD i spadek zapotrzebowania na zasoby. Ponadto dodano wczesną formę wsparcia dla nadchodzących kart graficznych Radeon RX 6000, a także dla Intel Xe i grafik Intel Rocket Lake. Ponadto wiele pracy poświęcono USB 4.0.

Warto przeczytać: W Linux Kernel 5.10 hibernacja ma być znacznie szybsza!

Nie możemy pominąć procesorów ARM. Układy takie jak Tegra X1 i X2 doczekały się działającego audio, a także wprowadzono wsparcie dla Lenovo IdeaPad Duet, czyli ostatnio dosyć popularnego Chromebookka z procesorem MediaTek MT8183. Warto dodać, że pełnego wsparcia doczekał się gamingowy kontroler 8bitdo SN30 Pro+, a także klawiatura ThinkPad 10 Ultrabook. Nie można zapomnieć o poprawkach dla systemów plików BTRFS, XFS, ext4 oraz F2FS.

JAK ZAINSTALOWAĆ LINUX KERNEL 5.9?

Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich, na systemach bazujących na Ubuntu, jest wykorzystanie plików DEB. Pobrać je można >stąd<. Następnie należy je zainstalować za pomocą komendy:

sudo dpkg -i linux*.deb

Którą wersję Linux Kernel macie na swoim urządzeniu? Pochwalcie się w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!