Linux Kernel 6.3 wydany! Co takiego wprowadza?

Acer Swift 3 z Fedora Linux 37 KDE Plasma spin
Acer Swift 3 z Fedora Linux 37 KDE Plasma spin

No i jest nowy Linux Kernel 6.3. Co takiego wprowadza? Już mówimy!

Linux Kernel 6.3 opublikowany

Jądro Linuksa 6.3 to kolejne wydanie i jak się okazuje, zostało opublikowane zgodnie z zapowiedzianym harmonogramem. Ale co wprowadza? Kernel 6.3 to przede wszystkim wstępne wsparcie dla komponentów od Intela i AMD, których jeszcze nie ma na rynku. Dodano także wsparcie dla kodu Rusta w trybie user-mode, a także dla karty sieciowej Realtek RTL8188EU i dla czipu Qualcomma z WiFi 7.

Komputery SBC (jednopłytkowe) takie jak BananaPi R3, BPI-M2 Pro i Orange Pi R1 Plus zyskały tonę nowego wsparcia i większą liczbę sterowników. Tym samym powinny działać o wiele lepiej na sam start. Wsparcie dla alternatyw Raspberry Pi często jest właśnie sporym problemem i dobrze, że ktoś nad tym pracuje.

W Linuksie 6.3 pojawiły się nowe sterowniki zarządzania energią dla ARM i RISC-V. System plików NFS (zarówno po stronie klienta jak i serwera) obsługuje teraz szyfrowanie oparte na AES-SHA2. Wprowadzono też optymalizacje wydajności bezpośredniego I/O EXT4 oraz dekompresję z niskim opóźnieniem dla EROFS, a także szybszy sterownik systemu plików Brtfs.

Steam Deck
Steam Deck

Jądro 6.3 wprowadza natywny interfejs kontrolera Steam Deck w HID, co pozwala na działanie w Linuksie kierownicy wyścigowej Logitech G923 Xbox Edition, poprawia zachowanie przewodowych kontrolerów 8BitDo Pro 2 i dodaje monitorowanie czujników dla szeregu płyt głównych ASUS Ryzen.

Linux Kernel 6.3 – jak zainstalować?

Najlepszym sposobem jest poczekanie, jak autorzy używanej przez Ciebie dystrybucji wydadzą odpowiednią aktualizację. Już niedługo odpowiedni update pojawi się zapewne w Fedorze czy w Pop!_OS. Inną drogą jest instalacja ręczna, ale tego nie zalecamy – w przypadku potrzebne pliki znajdziecie >>tutaj<<.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!