Oficjalnie: Fedora 38 już jest! Każdy może zainstalować

Fedora 38 Beta
Fedora 38 Beta

No i jest! Fedora 38 oficjalnie została wydana w wersji stabilnej. To oznacza kolejną serię ulepszeń, poprawek i nowości! Co dodano tym razem?

Fedora 38 oficjalnie wydana – co dodano?

Fani Fedory (w tym ja) mają powody do radości. Otóż jeden z najlepszych systemów operacyjnych został wydany w nowej wersji, tudzież 38. Co wnosi nowa odsłona systemu? Nowości nie stały pod znakiem zapytania, bowiem testy oraz beta były jawne.

Fedora 38 to przede wszystkim najnowsze środowisko graficzne GNOME 44. Warto dodać, że Fedora implementuje czyste wydanie tego środowiska, a więc mamy wszystko to, co najlepsze. GNOME 44 wnosi chociażby poprawione menu w górnym, prawym rogu. Od teraz mamy tam opcję szybkiego parowania z urządzeniami Bluetooth, a także funkcję podejrzenia aplikacji działających w tle – o ile są to Flatpaki. Jest to pewien fundament na dalszą implementację zamiennika ikon tray.

Fedora 38
Fedora 38

Fedora 38 rozszerza też domyślnie dostępny katalog aplikacji. Co prawda, do tej pory mieliśmy dostęp do Flathuba, ale tylko w mocno okrojonej wersji. Teraz jednak mamy pełne repozytorium ze wszystkimi aplikacjami. Ciekawostką jest też, że timeout systemd skrócono do 45 sekund, co ogranicza problem, kiedy system niekiedy wyłączał się bardzo długo.

Fedora 38
Fedora 38

Zmiany dostrzeżemy także w ustawieniach systemowych. Opcje dotyczące konfiguracji działania myszki oraz touchpada zostały w zasadzie zaimplementowane na nowo. Dostaliśmy chociażby ładne graficzne wyjaśnienia, a także opis jest jaśniejszy. Fedora 38 to także Linux Kernel 6.2, GCC 13 czy Mesa 23.0.

Bardzo mnie cieszy nowe wydanie Fedory 38. Głównie ze względu na to, że twórcy chwalą się zwiększoną wydajnością, co powinno pozytywnie odbić się na wrażeniach z użytkowania. Ponadto GNOME 44 implementuje systemową obsługę WireGuard – normalnie w ustawieniach. Jako użytkownik tego VPN-a bardzo irytowałem się potrzebą włączania połączenia z terminala, a teraz się to znacznie ułatwi. Jednak z aktualizacją Fedory Linux jeszcze poczekam – może nawet 2-3 miesiące. Przyznam, że nie lubię robić uaktualnień od razu po wydaniu nowego oprogramowania (jeden z moich komputerów dalej pracuje na Fedorze 36!) – choć w przypadku Fedory zawsze aktualizacja była przyjemna i szybka.

Fedora 38 – jak zainstalować?

Fedora 38 już została wydana w wersji stabilnej i pobierzemy ją w wybranym wariancie (chociażby Workstation czy Server) bezpośrednio ze strony twórców, czyli tutaj. Użytkownicy Fedory 37 zapewne update dostaną lada moment.

Źródło: Fedora

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!