Linux Kernel 6.5 już jest! Co takiego ulepszono?

Linux Logo

Właśnie pojawił się nowy Linux Kernel w wersji 6.5. Co takiego wprowadzono?

Linux Kernel 6.5 wydany – co wnosi?

No i mamy jądro Linuksa w wersji 6.5. Osoby korzystające z Linux 6.5 na urządzeniach wyposażonych w procesory AMD Ryzen Zen 2 (lub nowszej generacji) powinny spodziewać się wzrostu wydajności i poprawy efektywności energetycznej. Wynika to z faktu, że jądro domyślnie korzysta teraz ze sterownika AMD P-State EPP. Sam mam kilka sprzętów opartych o Zen 2 (i nowsze), więc czekam na boost.

System plików EXT4 zyskał spory skok wydajności w równoległym, bezpośrednim nadpisywaniu we/wy. EXT4 króluje w wielu dystrybucjach, również w Ubuntu. Natomiast BTRFS otrzymał różne poprawki wydajności, a także szereg poprawek i ulepszeń sterownika Paragon NTFS3. BTRFS spotkacie chociażby w Fedorze.

Świetna nowość dla gamerów! Kontroler od konsol Microsoft Xbox zyskał kolejne ulepszenia związane z haptyką. Osoby posiadające ASUS ROG Ally z Linuksem będą mogły cieszyć się rozwiązaniem problemów z dźwiękami.

Xbox Series S
Xbox Series S

Co jeszcze dodano w Linux Kernel 6.5? Dodano Intel TPMI do zarządzania energią, a technologia AMD FreeSync ma być domyślnie włączona. Ulepszono obsługę WiFi 7 oraz dodano wsparcie dla kolejnych urządzeń NVIDIA SHIELD. Ulepszenia zyskała też architektura RISC-V.

Z aktualizacją do Linux Kernel 6.5 warto poczekać, aż odpowiedni patch wydadzą deweloperzy Waszej dystrybucji.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!