Linux obecny na Marsie! Czerwona Planeta wykorzystuje Pingwinka

Linux na Marsie

Wczoraj na Marsie wylądował łazik o nazwie Perseverance. Wiele milionów ludzi oglądało to za pomocą portalu Youtube. Jest to ogromne wydarzenie i ogromny krok dla ludzkości. Jednym z elementów misji jest malutki helikopter Ingenuity. Co ważne, działa on pod kontrolą systemu typu Linux.

Triumf Linuxa i oprogramowania Open Source

Wczorajsze lądowanie na Marsie to ogromny krok w historii ludzkości, ale też dla twórców oprogramowania Open Source. Jak się okazuje, system operacyjny w helikopterze Ingenuity bazuje na Linuxie. Co ważne, ma być to pierwszy obiekt z napędem latający na innej planecie niż Ziemia.

Linux obecny na Marsie! Czerwona Planeta wykorzystuje Pingwinka
(fot. NASA)

To pierwszy raz, kiedy będziemy latać “Linuxem” na Marsie.

Powiedział Tim Canham – inżynier NASA. Co ważne, opracowane przez NASA oprogramowanie zostało kilka lat temu udostępnione na licencji Open Source i nazywa się “F'”. Co to oznacza? Otóż każdy z nas może sobie to oprogramowanie wziąć i zacząć z niego korzystać w dowolny sposób! Tak, możemy korzystać z dokładnie tego samego systemu co NASA na Marsie!

Jest to niewątpliwie małe zwycięstwo fanów Linuxa, jak i oprogramowania Open Source. Ciekawi mnie, czy jak Linus Torvalds tworzył Linuxa, to spodziewał się, do jakich rozmiarów i jakie znaczenie będzie miał jego projekt. A przede wszystkim czy w ogóle uwierzyłby, że jego dzieło będzie wykorzystywane na kompletnie innej planecie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!